Mozgással és rendszeres testedzéssel lelassítható a rákszövetek burjánzása
Ausztrál kutatók felfedezték, hogy folyamatos, kitartó mozgással és egészséges életmód folytatásával csökkenthető a daganatos sejtek túlszaporodásának esélye.
Az Edith Cowan Egyetem tudósai tíz prosztatarákkal küzdő pácienst vizsgáltak, miközben előírtak számukra egy tizenkét hétig tartó, főként izomépítő és kalóriaégető edzésprogramot, amit hagyományos androgén-megvonásos kezeléssel egészítettek ki.
Minden egyes edzést követően vért vettek a betegektől, és megmérték a miokin szintjét, ami a 12 hét alatt állandó emelkedést mutatott. Ez a speciális fehérje felel az izmok megfelelő növekedéséért, továbbá képes elnyomni a rákos sejteket is, ezért került a kutatók kísérleteinek kereszttüzébe.
Habár azt nem sikerült alátámasztaniuk, hogy rendszeres mozgással gyógyítható a prosztatarák, azt viszont egyértelműen kimutatták, hogy az edzésprogram az egészséges diétával kombinálva lelassította a rosszindulatú tumorok burjánzását, ezáltal pedig meghosszabbítható a páciensek élettartama.
Robert Newton professzor, a kutatás vezetője elmondta, hosszú az út még addig, hogy kijelenthessék, megtalálták a rákterápia Szent Grálját, azt viszont már most ki meri jelenteni, hogy ajánlatos az egészséges életmód azok számára, akiket rákkal diagnosztizáltak.
„Még a legrosszabb állapotban lévő férfiaknál is megfigyeltük, hogy az androgén-terápia során kialakult mellékhatásokat lényegében elnyomta a rendszeres mozgásból adódó pillanatnyi eufória, míg a szervezetük magától termelte ki a rák elleni gyógyszert” – magyarázta a szakember.
A miokin mechanizmusának felfedezése csupán egy apró része a több ezer darabos kirakósnak, amit csak akkor oldhatnak meg, ha tovább kutakodnak a daganatos megbetegedések rejtélyeiben, bár jó látni, hogy napról napra többet tudnak meg erről a gyógyíthatatlan elváltozásról.