Lerajzolja az agyba ültetett AI-szenzor, éppen mire gondoltunk
Egy korszakalkotó agyi számítógép interfészrendszert alkottak meg, amellyel tűpontosan megjeleníthető a neuronok aktivitása.
Egy korszakalkotó agyi számítógép interfészrendszert alkottak meg, amellyel tűpontosan megjeleníthető a neuronok aktivitása.
Miután leolvasta az agyhullámait azoknak az embereknek, akiket arra kértek, hogy egy másik személyről készült fotóra fókuszáljanak, a mesterséges intelligencia egy algoritmus segítségével fényképeket generál a begyűjtött információkból.
Habár nem fogják a számítógépek a közeljövőben leolvasni minden egyes gondolatunkat, a technológia komoly előrelépésként értékelhető a neuroadaptív rendszerek szakágában.
A Nature Scientific Reports tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy az algoritmus tanulási képességeit egy többlépcsős, előre megtervezett módszerrel tesztelték.
A kísérletek résztvevőinek először emberek arcáról készült fényképeket mutattak, és arra kérték őket, hogy összpontosítsanak bizonyos jellemvonásaikra, miközben egy speciális készüléket helyeztek a fejükre, amellyel elemezték az agyhullámok változását.
Az agyból származó adatokat ezután arra használták fel, hogy megtanítsák az algoritmussal, melyik jelek állnak összefüggésben a különböző arcvonásokkal, ezáltal bárminemű kommunikáció nélkül képes lehet a mesterséges intelligencia létrehozni egy képet, ami az önkéntesek gondolataiban képződhet.
Az egyéni sajátosságok rendkívül egyszerűek voltak – a rendszernek olyan ismertetőjegyekből kellett csupán választania, mint például a „fiatal”, a „mosolygós” és a „férfi”, ezért könnyebben tudta meghatározni az újonnan generált arc jellegzetességeit.
Ez a módszer komoly mérföldkőnek számít az agyi interfészek tudományágában, ugyanis mindez azt jelenti, hogy a gépek teljesen új információkat tudnak előállítani meglévő jellemvonások alapján kizárólag az emberi gondolatok és agyhullámok analízisével.