Kvantumrészecskékkel mutációra kényszeríthető az emberi DNS
Nehéz emberi ésszel felfogni, milyen folyamatok zajlanak le a szubatomi részecskékben, melyek sokszor annyira aprók, hogy mindössze kvantumszinteken lehet őket érzékelni.
A Surrey-i Egyetem kutatói által közzétett legújabb tanulmányból kiderült, hogy a szokatlan kvantumjelenségek jelentős hatással lehetnek a biológiai struktúrák szerkezetére, ezáltal DNS-mutációt is előidézhetnek – olvasható a Phys.org riportjában.
A két DNS-spirált összetartó hidrogénkötés az úgynevezett proton-alagút folyamatban játszik kulcsszerepet, ami akkor történik meg, amikor egy proton hirtelen eltűnik, majd a fizikai és energetikai korlát következtében a tér egy másik pontján jelenik meg.
A protonok hatalmas tömeggel rendelkeznek a kvantumskála többi szubatomi részecskéjéhez képest, ezért a proton-alagút jelenség sokkal ritkább, mint például az elektron-alagút fenomén.
Ha a proton-alagút éppen a DNS-molekulán belül történik meg, akkor lényegében rossz pozícióba is eltolhatja az atomokat, ami a genetikai kódok mutációjához vezethet.
Szerencsére a különös kvantummutációk esélye, valamint az orvosi problémák kialakulásának rizikója elhanyagolhatóan csekély, mivel a DNS-molekulák viszonylag rövid idő alatt képesek helyrehozni saját magukat.
Mindenesetre fennállhat egy olyan forgatókönyv is, mely szerint a mutációk beléphetnek a DNS belső szerkezetébe, befolyásolhatják a replikációs procedúrákat, ezáltal egészségügyi gondokat okozhatnak, és akár megnövelhetik a szövetek elrákosodásának kockázatát is.