Kutatás: sok édesanya kényszerként éli meg a munkába való visszatérést
Közben amiatt aggódnak, hogy nem tudnak egyszerre megfelelni a munkahelyi és családi elvárásoknak. A helyzetet nehezíti, hogy se a munkahely, se a szülés után dolgozni visszatérő nők nem tekintik magukat teljes értékű munkavállalónak.
Az édesanyák Magyarországon a szülés után általában a gyermek második életévét követően és többnyire anyagi megfontolásból térnek vissza a munkaerőpiacra, de a karrier és a felnőtt társaság hiánya is befolyásolja az ezzel kapcsolatos döntésüket. Emellett a szakmájukból sem szeretnének kiesni, ám sokan kényszerként élik meg a visszatérést és félnek, hogy nem tudnak egyszerre megfelelni a munkahelyi és családi elvárásoknak.
Mindez a Jobtain országos kvalitatív kutatásából derült ki, amelyben kisgyermekes anyákat és HR vezetőket kérdeztek meg arról, milyen tapasztalataik vannak többek között a gyermekvállalás után történő munkába állásról. A cég közleményében Chapman-Varga Annát, a Jobtain „Anya dolgozik!” projektcsoportjának vezetőjét idézik, aki szerint a visszatéréshez kapcsolódó félelmek nagyon széles skálán mozognak és sajnos nincs olyan anya, akit nem érintenek.
„A munkába való visszatérés sokakban legalább akkora stresszt és élethelyzeti válságot okozhat, mint a gyermek születése” – fogalmazott. A kutatás eredményei alapján a munkába visszatérők aggódnak a kialakult rutinok felborulása; a gyerekek bölcsödébe/óvodába való beszoktatása, az elengedés nehézsége; az általános munkahelyi stresszfaktorok (teljesítménykényszer, helytállás, vállalkozói lét) és a munkahelyen történt változások miatt.
Mindemellett a szükséges kompetenciák elsajátítása; a gyerek betegsége; a műszakbeosztás vagy a hiányzó mentorálás, az elmaradó visszatérési támogatás miatt szintén. „Sokan az anyákat nem tekintik teljes értékű munkavállalónak, és ők maguk is hasonlóan gondolkodnak, mivel napjuk nagy részét a gyermekgondozási feladatok teszik ki. Ez pedig folyamatos szorongást okoz az édesanyákban” – emelte ki Chapman-Varga Anna.
Egyúttal az is megmutatkozott: az anyák részéről igény lenne a visszatérést megkönnyítő képzésre, mentorálásra, amely segítségével magabiztosabban kezdenék újra a munkát, csökkenne a rájuk nehezedő nyomás. A Jobtain közleménye szerint a vállalatok részéről tapasztalható már ilyen irányú elmozdulás és vannak, amelyek szánnak időt és energiát a tudás felfrissítésére, „beillesztő napok és hetek” beiktatására az anyák visszaintegrálásához – írja az Economx.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy kutatás szerint minden második fiatal úgy érzi, hogy bármikor elveszítheti az állását, emellett a 19–29 éves dolgozó fiatalok között tízből négyen érzik megbecsültnek magukat. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy szakértők elárulták, mi lehet a probléma, ha valaki nem talál jól fizető állást: talán nem is gondolnánk, de akár az önéletrajzunkban vétett hibák is gátolhatják, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb állást.