Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatás: sok édesanya kényszerként éli meg a munkába való visszatérést

Közben amiatt aggódnak, hogy nem tudnak egyszerre megfelelni a munkahelyi és családi elvárásoknak. A helyzetet nehezíti, hogy se a munkahely, se a szülés után dolgozni visszatérő nők nem tekintik magukat teljes értékű munkavállalónak.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az édesanyák Magyarországon a szülés után általában a gyermek második életévét követően és többnyire anyagi megfontolásból térnek vissza a munkaerőpiacra, de a karrier és a felnőtt társaság hiánya is befolyásolja az ezzel kapcsolatos döntésüket. Emellett a szakmájukból sem szeretnének kiesni, ám sokan kényszerként élik meg a visszatérést és félnek, hogy nem tudnak egyszerre megfelelni a munkahelyi és családi elvárásoknak.

Mindez a Jobtain országos kvalitatív kutatásából derült ki, amelyben kisgyermekes anyákat és HR vezetőket kérdeztek meg arról, milyen tapasztalataik vannak többek között a gyermekvállalás után történő munkába állásról. A cég közleményében Chapman-Varga Annát, a Jobtain „Anya dolgozik!” projektcsoportjának vezetőjét idézik, aki szerint a visszatéréshez kapcsolódó félelmek nagyon széles skálán mozognak és sajnos nincs olyan anya, akit nem érintenek. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„A munkába való visszatérés sokakban legalább akkora stresszt és élethelyzeti válságot okozhat, mint a gyermek születése” – fogalmazott. A kutatás eredményei alapján a munkába visszatérők aggódnak a kialakult rutinok felborulása; a gyerekek bölcsödébe/óvodába való beszoktatása, az elengedés nehézsége; az általános munkahelyi stresszfaktorok (teljesítménykényszer, helytállás, vállalkozói lét) és a munkahelyen történt változások miatt.

Mindemellett a szükséges kompetenciák elsajátítása; a gyerek betegsége; a műszakbeosztás vagy a hiányzó mentorálás, az elmaradó visszatérési támogatás miatt szintén. „Sokan az anyákat nem tekintik teljes értékű munkavállalónak, és ők maguk is hasonlóan gondolkodnak, mivel napjuk nagy részét a gyermekgondozási feladatok teszik ki. Ez pedig folyamatos szorongást okoz az édesanyákban” – emelte ki Chapman-Varga Anna.

Egyúttal az is megmutatkozott: az anyák részéről igény lenne a visszatérést megkönnyítő képzésre, mentorálásra, amely segítségével magabiztosabban kezdenék újra a munkát, csökkenne a rájuk nehezedő nyomás. A Jobtain közleménye szerint a vállalatok részéről tapasztalható már ilyen irányú elmozdulás és vannak, amelyek szánnak időt és energiát a tudás felfrissítésére, „beillesztő napok és hetek” beiktatására az anyák visszaintegrálásához – írja az Economx.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy kutatás szerint minden második fiatal úgy érzi, hogy bármikor elveszítheti az állását, emellett a 19–29 éves dolgozó fiatalok között tízből négyen érzik megbecsültnek magukat. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy szakértők elárulták, mi lehet a probléma, ha valaki nem talál jól fizető állást: talán nem is gondolnánk, de akár az önéletrajzunkban vétett hibák is gátolhatják, hogy megtaláljuk a számunkra legmegfelelőbb állást.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.