Kína lemásolta a SpaceX Starship űrhajóját
Az egyik kínai állami kézben lévő, technológiai fejlesztésekkel foglalkozó vállalat legutóbbi prezentációjában bemutatta legújabb tervrajzát, melyen a SpaceX által 2017-ben leleplezett, BFR névre keresztelt prototípus tökéletes mása virít.
Négy évvel azután, hogy a Starship a tervezőasztalról a tesztpadra került, és elkezdték vele a hivatalos teszteléseket, Elon Muskék csodarakétáját lemásolták, mégpedig egészen precíz módon – írta az Ars Technica magazin.
A promóciós videók alapján a rakétagyártással foglalkozó állami cég nemrég előállt állítólagosan saját ötletével, ami első ránézésre is erősen hajaz a SpaceX Starship űrhajójának korábbi prototípusaira.
A koncepció tökéletesen egybecseng a Super Heavy boosterrel és a Starship rozsdamentes acélból álló egységével, még az aerodinamikáért felelős szárnyrészek is hasonló, háromszög formájú alakot öltöttek.
A felvételeken az látszik, amint az utasok súlytalanság állapotában ülve utazhatnak több tízezer kilométerre, miközben átlépik a hangsebességet. Az egyik fotón kivehető a kilövőállomás és a tesztbázis is, ami szinte teljesen megegyezik a SpaceX eredeti, 2017-ben bemutatott videójával, amelyen a BFG látványtervét csodálhattuk meg.
Kína az előzetes tervek szerint 2045-ben állhat át erre az új, rendkívül gyors közlekedési rendszerre, a Föld körül keringő, illetve a bolygó gravitációs terét kihasználó rakományszállítás pedig már 2035-ben elkezdődhet.
Egyelőre nem tudni, mikor indulhat be rendesen az új technológiára irányuló fejlesztés, napjainkban ugyanis a Tienven-programra, valamint a Tienkung űrállomás összeszerelésére fókuszálnak, melyekkel potenciális kihívói lehetnek az űrversenyben az USA-nak és Oroszországnak.