Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

Kína elutasította a Pentagon hívását a ballon kilövése után

Kína elutasította azt a lehetőséget, hogy a Pentagon vezetőjével beszéljen, miután az USA úgy döntött, kilövi a ballonjukat.

Fotó: Az amerikai légierő egyik F-22 Raptor vadászbombázója bemutatót tart a szöuli nemzetközi légi- és védelmi kiállítás (ADEX) sajtónapján a szongnami katonai repülőtéren 2015. október 19-én, egy nappal a kiállítás megnyitója előtt. (MTI/EPA/Dzson Hon Kjun)
Külföld

Hujber Dávid

Szerkesztő

Kína továbbra is határozottan tagadja, hogy kémballont küldtek volna az USA területére. Állításuk szerint egy polgári szerkezetről volt szó, mely egyrészt többségében az időjárást figyelte, másrészt véletlen tévedt az Egyesült Államok fölé.

Egy amerikai tábornok szerint még az is elképzelhető, hogy robbanóanyag is volt a ballonban. Nem mindenki nézte jó szemmel azt, hogy az USA vezetése ennyi ideig várt a feltételezett kínai kémballon kilövésével. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Joe Biden amerikai elnök és a vezetés sok kritikát kapott emiatt, mivel a ballon napokon át volt az USA területén. Biden emberei azzal védekeztek, hogy veszélyes lett volna a szárazföld felett kilőni a három iskolabusz méretű elemet.

Kína nem akart az USA-val beszélni a történtek után

Az amerikai védelmi minisztérium szóvivője arról számolt be, hogy Peking elutasította a Pentagon vezetője, Lloyd Austin által kezdeményezett telefonhívását, aki a kínai kollégájával szeretett volna beszélni.

Ez azon a napon történt, amikor egy F-22-es vadászgép kilőtte a kémballont. Pat Ryder dandárparancsnok azt mondta, közvetlenül azután, hogy kilőtték a ballont, a Védelmi Minisztérium kérést nyújtott be Kínának egy telefonhívásra egy biztonságos vonalon keresztül.

Eredetileg az volt a cél, hogy Austin és a kínai nemzetvédelmi miniszter, Wei Fenghe telefonon keresztül beszéljenek egymással a történtekről. Kína azonban elutasította a kérést, de az USA továbbra is nyitott arra, hogy az ázsiai országgal kommunikáljon – írja a France24.

Már kutatják a kilőtt ballon elemeit

Austin és Wei legutóbb tavaly novemberben találkoztak Kambodzsában, hogy enyhítsenek a két ország közötti feszültségen, mivel Kína úgy érzi, az USA beleavatkozik az ügyükbe Tajvannal. A legutóbbi incidens pedig csak tovább fokozta a feszültséget, melynek hatására az amerikai külügyminiszter lemondta a pekingi útját.

Glen VanHerck tábornok, az Egyesült Államok Északi Parancsnokságának vezetője elárulta, a haditengerészet egyik hajója térképezi fel azt a területet, ahová a ballon darabjai becsapódtak. Ez várhatóan egy körülbelül 1500×15000 méteres terület lesz az Atlanti-óceánban.

A tábornok nem tudta megmondani, hová kerülnek a darabok a végső elemzésre, de annyit közölhetett, hogy a hírszerzés a bűnüldöző szervekkel közösen fogja ezt megtenni, kiegészülve a kémelhárítás szakembereivel, hogy minden kérdésükre választ kapjanak.