Kétezer darab műanyag zacskót találtak egy dubaji teve szervezetében
Mi sem bizonyíthatná jobban a környezetszennyezés elharapódzott méretét, mint az, hogy a körülöttünk élő állatok és növények akaratukon kívül válnak az áldozatainkká.
A 5 Gyres Institute nonprofit szervezet igazgatója és alapítója, Marcus Erikson és kollégái azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy csökkentsék a műanyag hulladékok okozta szennyezés mértékét.
A The Washington Postnak adott legutóbbi interjújában a szakember elmondta, több mint háromszáz olyan tevét találtak Dubajban, amelyek azért pusztultak el, mert természetes eredetű táplálék helyett emberi hulladékot fogyasztottak.
Az állatok között volt egy, melynek gyomrában és tápcsatornájában közel kétezer nejlonzacskót fedeztek fel, amely egy hatalmas, bőröndszerű alakot öltött. Erikson úgy gondolja, hogy a tevék csak egy apró láncszemei a globális problémának, amit nem lokálisan, hanem nemzetközi szinten kellene megoldani.
„Képzeljük csak el, hogy 50 műanyag zacskó van a gyomrunkban, amit képtelenség megemészteni, ezáltal gyomorfekély és elviselhetetlen fájdalom alakul ki, állandóan teltségérzetet éreznénk, függetlenül attól, hogy ettünk-e, vagy sem. Ugyanez történik tevéknél is, végül belső vérzés, dehidratáció és alultápláltság alakul ki, ami halállal végződik” – magyarázta Erikson.
A szakértő hozzátette, a szennyezés globális probléma, ami a tengerek mélyétől kezdve a síkságokon át a világ legmagasabb csúcsait is érinti, és csupán korlátozott képességeink vannak arra, hogy mindezt megszüntessük.
Erikson úgy gondolja, maga a műanyagszennyezés is egy évtizedek óta tartó pandémia, amit ha időben nem fékezünk meg, az végeláthatatlan következményekkel járhat, melyeket már nehéz lesz orvosolni.