Karácsonynak nem tetszenek a kínai kapcsolatok, levelet írt Kína érkező elnökének
Karácsony Gergely azt állítja, sok kellemetlenséget jelent a budapestiek számára Kína elnökének fővárosi látogatása.
Magyarország és Kína közös gazdasági együttműködése nagyon jövedelmező a magyar gazdaság számára. A kínai elnök sem véletlenül látogat el Budapestre, ahol fontos bejelentések várhatóak, akárcsak csütörtök délelőtt a Kormányinfó ideje alatt. Nagy delegációval érkezik az elnök, és egy ideje már ismertek az útlezárások, a különböző ellenőrzések.
„Jó sok kényelmetlenséget kell elviselniük a budapestieknek a kínai elnök látogatása miatt a következő napokban, de évtizedekre kiható károkat nem jelenthet ez a látogatás.” – fejezte ki nemtetszését Karácsony Gergely a Facebook oldalán írt posztjában, nem sokkal az elnök megérzése előtt.
Karácsony még levelet is írt a kínai elnöknek, melyben felsorolta, mi nem tetszik neki, és mit nem akar látni Budapesten. „Ma a kínai nagykövetségen keresztül levelet juttatok el Hszi Csin-ping elnöknek, hogy világossá tegyem Budapest álláspontját a várost érintő kínai tervek és beruházások kapcsán. Először is: Fudan helyett Diákváros, a budapestiek kiállása meggátolta a kínai luxusegyetem beruházását, ehhez tartsa magát mindenki.
Azt is állítja, hogy Budapest nem kér a kínai tervekből, amik azonban számos pozitív hatással lehetnének a gazdaság működésére. Továbbra is ragaszkodik a gyorsvasút megépítéséhez, abban látja az igazi potenciált. „Másodszor: Ferihegyről a városba nem a méregdrága, kizárólag a kínai beruházók gazdasági érdekeit szolgáló és csak a turizmust kiszolgáló, a közbeszerzési és versenyszabályokat kikerülő, a budapesti közösségi közlekedéstől elkülönülő magasvasutat, hanem a korábbi terveknek megfelelő, a budapesti közlekedéshez kapcsolódó, így a budapestiek érdekeit szolgáló gyorsvasutat kell építeni. A kínai tervekből nem kér Budapest.”
Elismeri, Kína megkerülhetetlen gazdasági és világpolitikai tényező, ugyanakkor ő másképpen csinálná ezt az Orbán Viktor vezette kormány helyében, és ha szükséges, folytatja az ehhez hasonló tiltakozásokat. „Harmadszor: a Budapest-Belgrád vasútvonal miatt, szintén a kínaiak érdekében épülő Déli Körvasút túlárazott, környezetromboló (a képen) építése sem szolgálja Budapest fenntartható fejlődését. Mindenképpen garanciát kell kapnia a városnak, hogy a kínai áruforgalom nem nehezíti meg a budapestiek életét. Kína megkerülhetetlen gazdasági és világpolitikai tényező, de semmi nem indokolja azt a szolgalelkűséget, amivel a magyar kormány kiszolgálja a kínai érdekeket, többek között Budapest kárára.”