Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,985 $

Földönkívüli élet nyomaira bukkantak a Vénuszon

Radikális változások történtek a földönkívüli élet kutatásában, ugyanis a Mars helyett most a Vénuszt vették tüzetesebben górcső alá a csillagászok, és rájöttek, hogy a rendkívül mérgező atmoszférával rendelkező bolygón akár mikroorganizmusok is tanyázhatnak.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Radikális változások történtek a földönkívüli élet kutatásában, ugyanis a Mars helyett most a Vénuszt vették tüzetesebben górcső alá a csillagászok, és rájöttek, hogy a rendkívül mérgező atmoszférával rendelkező bolygón akár mikroorganizmusok is tanyázhatnak.

Jim Bridenstine, a NASA adminisztrátora tegnap a Twitteren közzétett bejegyzésében azt írta, hogy nem várt felfedezést tettek az Esthajnalcsillag néven közismert Vénusz kapcsán: Soron kívül Vasárnap sem lesz túl baráti az időjárás

„Élet a Vénuszon? Az anaerob biológia melléktermékeként keletkező foszfin felderítésével talán a legjelentősebb fejlődést értük el a földönkívüli életet megcélzó kutatások során. Tíz éve a NASA mikrobiális élet nyomaira bukkant a Föld légkörében 36,5 ezer kilométeres magasságban. Most a Vénuszt kell megvizsgálnunk.”

A foszfin, vagy másik nevén a foszfor-hidrogén egy mérgező gáz, ami kétféleképpen jöhet létre – vagy szervetlen kémiai reakciók végén, vagy pedig oxigén nélküli szaporodásra képes mikrobák melléktermékeként.

Habár a tudósok már nagyjából egy évtizede tudták, hogy a Vénusz atmoszférája dúskál foszfinban, a Massachusettsi Technológiai Intézet és a brit Cardiff Egyetem legutóbbi, Nature tudományos lapban megjelent tanulmányában bizonyították csak be, hogy az egyetlen lehetséges magyarázata a foszfor-hidrogén jelenlétének az, hogy ezeket a mérgező gázokat mikroorganizmusok állítják elő.

Oroszország a 2020-as évek végén indíthatja útjának a Venera-D missziót, amivel hosszú idő után újból landolhatnak a kietlen bolygó felszínén, ahol gyakoriak a 420 Celsius-fokhoz közeli hőmérsékletek.

Ljudmila Zaszova, a küldetés kutatócsapatának vezetője a Sputnik News hírportálnak elmondta, a Venera segítségével akár könnyedén gyűjthetnek mintákat a bolygó szóban forgó felhőiből:

„A Venerán lesz egy ballonszondánk, ami képes változtatni a magasságát, ezen kívül felszereljük majd mikroszkóppal és egyéb eszközökkel is. Fokozott hangsúlyt fektetünk arra, hogy mintákat vehessünk a foszfinból.”

Totálisan kiütötték a Paksot, sorozatban ötödszörre kaptak ki

A Bognár György vezette Paks fennállása egyik legrosszabb formájában játszik, ráadásul legutóbb egy igen nagy pofonba rohantak bele a Puskás Akadémia otthonában.

Vasárnap sem lesz túl baráti az időjárás

Össze sem lehet hasonlítani az időjárást a korábbi hétvégékkel, amikor sokan strandolni indultak, ami most egyenesen lehetetlen.

Újságíró: Irán "lekicsinyli" az izraeli támadást, mert nem engedhet meg magának egy háborút

Egy újságíró rámutatott, Irán azért beszélhet ilyen könnyedén az Izrael által elkövetett támadásról, mert az ország vezetése is tudja, nem engedhetnek meg maguknak egy totális háborút.