Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,35 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
461,32 Ft
Bitcoin
70,793 $

A koronavírus-fertőzés valóban befolyásolja a férfiak termékenységét?

A koronavírus-járvány megjelenésével párhuzamosan a dezinformációk is megjelentek, némelyiknek azonban tényleg lehet alapja.

Fotó: Unsplash/Jonas Kakaroto
Orvostudomány

Szabó Kata

Szerkesztő

Az interneten jelenleg az egyik leginkább terjedő téves teória a Covid által okozott meddőség. Hiába cáfolták meg azonban ezt a pletykát, a tény, miszerint a vírus negatív hatással lehet a termékenységre, már bizonyított.

A kutatók a világjárvány kezdete óta vizsgálják a betegségnek a férfiak termékenységére gyakorolt negatív hatásait. Az ezzel kapcsolatos kutatások különösen azután gyorsultak fel, hogy megfigyelték, a vírus a férfiakat súlyosabban érinti, mint a női betegeket, valószínűleg az átviteli mechanizmusa miatt – adta hírül houstonmethodist.org. Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

Ahhoz, hogy a SARS-CoV-2 bejusson a szervezetbe, és elkezdjen szaporodni, egy úgynevezett ACE2-receptorhoz kell kötődnie. Ez egy olyan fehérje, amely a szájban, a tüdőben, a szívben és a test más területein található sejtek felszínén található.

A test összes szövete közül a herék mutatják a legmagasabb szintű ACE2 mRNS-kötődést, ami miatt a kutatók aggódnak, hogy a vírus egyik fő célpontja lehet. A 2003-2004-es járványt okozó, nagyon hasonló SARS-CoV-1 vírus ugyanezt az ACE2-receptort célozta meg, és káros hatással volt a férfi nemi szervekre.

„Számos vírus, köztük az Ebola, a Zika, a herpes simplex, az Epstein-Barr, a humán papilloma, a HIV és a mumpsz bizonyítottan átmeneti vagy tartós termékenységi problémákat okozhat”

– fejtette ki Dr. Nathan Starke, a Houston Methodist urológusa.

Vizsgálatok bizonyítják, hogy a férfi betegek egy részénél a termékenység és a szexuális funkciók zavart szenvedhetnek, különösen azoknál, akiknek súlyos betegségben szenvedtek, és kórházba kerültek a fertőzés miatt.

Az egyik ilyen tanulmány szerint a spermiumszám csökkenése és hormonális változások is megfigyelhetőek voltak, melyek szintén a termékenységi zavarok fennállását jelezték. Egy floridai vizsgálatban a boncolások során a biopsziák 50 százaléka mutatott károsodott spermatermelő képességet.

Az még kérdéses, hogy ezek a zavarok mennyire lesznek tartósak, a vizsgálatok kiterjesztése ugyanakkor vélhetően erre is választ adna. Az viszont már bizonyossá vált, hogy a vakcinák két dózisának beadását követően a spermiumok egyik paraméterében sem volt jelentős csökkenés. Dr. Wesley Long, a klinikai patológia és genomikai orvostudományának adjunktusa szerint a termékenységet hosszabb távon sem befolyásolják a vakcinák:

„A vakcinák történetét nézve még soha nem volt olyan mellékhatás, amely a beadást követő két hónappal később jelentkezett volna. Az emberek aggódnak, hogy 10-15 év múlva valamilyen ismeretlen mellékhatás jelentkezik majd, de az igazság az, hogy ez még soha nem történt meg”.

Széles mosollyal lépett a tárgyalóterembe az antifa támadások elsőrendű vádlottja

Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken állt bíróság elé, hatalmas volt az érdeklődés.