Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,177 $

Férfinátha után férfi-koronavírus – a nők kevésbé fogékonyak a Covid-fertőzésre

Minden idők legnagyobb tudományos kutatásával végleg bizonyították, hogy a férfiak sokkal fogékonyabbak a koronavírus-fertőzésre, mint a nők.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Minden idők legnagyobb tudományos kutatásával végleg bizonyították, hogy a férfiak sokkal fogékonyabbak a koronavírus-fertőzésre, mint a nők.

A Houstoni Metodista Kutatóintézet összesen 100 ezer texasi lakost vizsgált meg, figyelembe véve, hogy éppen nő vagy férfi nemű volt-e az illető. A PLOS ONE tudományos folyóiratban közzétett tanulmányukban végül kielemezték a begyűjtött koronavírustesztek eredményeit, és érdekes következtetésekre jutottak. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Kiderült, hogy a férfiak tesztpozitivitási aránya jelentősen magasabbnak bizonyult, mint ahogyan sokkal nagyobb eséllyel kerültek be az intenzív osztályokra, és elhalálozás szempontjából is sérülékenyebbek voltak.

A kutatók szerint ezek a nemi különbségek akkor is relevánsak maradtak, ha figyelembe vették az életkort, a rasszt, az etnikumot, a kapcsolati státuszt, az átlagkeresetet, a testtömeg-indexet, a dohányzást és 17 további komorbiditást.

A pandémia kitörése után néhány hónappal már sejtették, hogy a férfiak fogékonyabbak a Covid-fertőzésre, mindezt azonban a nemek közti szociális és viselkedési eltéréseknek tulajdonították. A CDC 2020. júliusi közleményében arról írnak, hogy a férfiak sokkal hajlamosabbak elbagatellizálni a koronavírus kockázatát, ezért nem viselnek maszkot, és nem tartják be a védőtávolságot.

Bár a CDC kutatása egyértelműen nem mutatott rá a biológiai differenciákra, már feltételezték, hogy valamilyen szociológiai, esetleg viselkedéstani összefüggések állhatnak az epidemiológiai különbségek hátterében.

A tanulmány főszerzője, Farhaan Vahidy professzor úgy gondolja, a bizonyítékok arra utalnak, hogy a férfiak nem a viselkedésük miatt, hanem biológiai okokból kifolyólag kaphatják el nagyobb eséllyel a COVID-19 kórokozóját.

„Miközben a dohányzás, alkoholfogyasztás és az orvosi rendelők felkeresésének gyakorisága mind-mind szignifikáns tényezőként értékelhető, a koronavírus-fertőzés kórlefolyása biológiailag meghatározott aspektus, amit a férfiak sajnos nem tudnak önszántukból befolyásolni.”