Ezen a héten kezdheti meg az élet utáni kutatást a Vénuszon a BepiColombo űrszonda
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Japán Űrügynökség (JAXA) közös szondája szerda éjjel repülhet el a Vénusz mellett, ahol az atmoszférában az élet jeleit vizsgálhatja.
Az Európai Űrügynökség (ESA) és a Japán Űrügynökség (JAXA) közös szondája szerda éjjel repülhet el a Vénusz mellett, ahol az atmoszférában az élet jeleit vizsgálhatja.
Az NBC News riportjából megtudhattuk, hogy a manővert hosszú évekig tervezték, amióta viszont foszfin nyomaira bukkantak a kutatók a Vénusz légkörében, az űrszonda jelentősége sokkal nagyobb lett, az említett molekula ugyanis mikroorganizmusok melléktermékeként keletkezhet.
Habár a BepiColombo nem lesz elég közel az Esthajnalcsillagként ismert égitesthez, így közvetlenül nem tudja majd detektálni a foszfin jeleit, azonban az arra utaló környezeti tényezőket részletesen megfigyelheti, ezáltal értelmet nyerhetnek a vénuszi életről szóló korábbi feltételezések.
Az űrszonda előreláthatólag 2021 augusztusában közelítheti meg ismét a bolygót, amely során mindössze 640 kilométer magasságban húzhat el a felszín fölött, ezáltal sokkal pontosabb képet kaphatnak a csillagászok arról, milyen folyamatok játszódnak le a forró égitest atmoszférájában.
Jörn Helbert, a Német Űrkutató Központ Bolygókutató Intézetének professzora, egyben a BepiColombo-projekt egyik vezetője elmondta,
Mivel az eheti repülésnek köszönhetően nagyjából 10,8 ezer kilométerre lesz a BepiColombo a felszíntől, ezért túlságosan messze fog tartózkodni ahhoz, hogy a múlt hónapban felfedezett foszfint azonosíthassa, viszont ahhoz elég közel lehet, hogy kén-dioxidot találjon, amellyel az aktív vulkánok jelenlétét bizonyíthatják.
Mindössze a szerencsének hála történhet meg a kozmikus randevú, ugyanis a BepiColombo valódi célja a Merkúr, ezért nem várt kitérőt tehetnek, amivel rengeteg új információval szolgálhatnak az asztronómusoknak.