Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
371,21 Ft
Euró
394,62 Ft
Font
460,72 Ft
Bitcoin
62,206 $

Két hónapon belül elfogyhat az étel Észak-Koreában

Beigazolódhat Kim Dzsongun eddigi legnagyobb félelme, ugyanis megismétlődhet a kilencvenes évek nagy éhínsége, amely több millió észak-koreai életét követelte.

Phenjan, 2021. június 18. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség által közreadott kép Kim Dzsong Un elsõszámú észak-koreai vezetõrõl, a Koreai Munkapárt fõtitkáráról (k) a párt központi bizottság ülésének harmadik napján Phenjanban 2021. június 17-én. MTI/EPA/KCNA
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Az alapvető élelmiszerek ára az egekbe szökött, miután a járvány és a szélsőséges időjárás hatalmas csapást mért Észak-Korea mezőgazdasági szektorára, olyan híradások is érkeztek már, hogy már a kávéért is 60 ezer forintot kell fizetni.

Kim Dzsongun már korábban elismerte, hogy az ország élelmiszerválsággal néz szembe a mezőgazdasági szektor nehézségei miatt, valamint kiemelte, hogy nagyon feszültté kezd válni a helyzet ezen a téren – idézte a The Sun. A diktátor azt is kijelentette, hogy az államilag kézi vezérelt gazdaság már nem tudja biztosítani minden lakos élelmezését.

Az ENSZ-hez tartozó Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) nemrégiben nyilvánosságra hozott jelentése szerint a helyzet annyira súlyos, hogy mindössze két hónapra elegendő élelmiszertartaléka maradhatott Észak-Koreának.

Ennek folytán egyre nagyobb aggodalmat okoz az országban és nemzetközileg is, hogy a kilencvenes évek nagy éhínsége megismétlődhet, amelyben a becslések szerint legalább 3 millió észak-koreai vesztette életét. Az országban jelenleg 860 ezer tonnányi (!) élelmiszerhiány van, ekkora károkat okozott a járvány és az időjárás.

Kim Dzsongun ugyan nem volt hajlandó részletezni, hogy mekkora mértékeket ölt az élelmiszerválság, nemrégiben azonban figyelmeztette az ország lakosait, hogy készüljenek egy újabb „fáradtságos menetre” – ami azért is aggasztó, mert ezt a nevet adták a kilencvenes évek éhínségének.

A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint a rizs és az üzemanyag ára az ugyan nem emelkedett jelentősen, a CNN beszámolója szerint Phenjan, a főváros lakosai már háromszor annyit fizetnek burgonyáért, mint eddig és akár 15 ezer forintot kell kiadni egy doboz teáért.

Az állampárt csütörtökön tartott Központi Bizottsági kongresszusán is kifejtették ezen aggodalmakat, ráadásul a találkozón úgy tűnt, hogy maga Kim is jelentősebben lefogyott. Több forrásból úgy tudni, hogy ez egy szívműtét miatt lehetett, korábban is lehetett arról hallani, hogy a despota nem örvend jó egészségnek.

Észak-Korea nagyon szigorú határzárat vezetett be a kínai-koreai határon a koronavírus-járvány elkerülése érdekében, azonban ennek az lett az ára, hogy nagyon komoly hiányok alakultak ki bizonyos termékekből, amelyeket eddig főként Kínából szereztek be.

Miközben az élelmiszerválság egyre inkább csak mélyül, a rezsim fokozta az elnyomást a lakosokon: betiltottak több „nyugatinak” bélyegzett divat- és kulturális formát, bizonyos hajviseleteket, farmereket, mert attól tartanak, hogy a fiatalokat nagyon elkapja a szabadságvágy és fellázadnak a rezsim ellen.

Izrael felbőszítheti Iránt a robbanások után

Egyre több forrás számol be arról, hogy izraeli rakéták csapódhattak be Irán területén, ahol többek között nukleáris létesítmények is találhatóak.