Az erdőirtás visszafogásával előrelépést érhetünk el a klímaválság elleni küzdelemben
Szakértők mutattak rá arra, hogy ha képesek vagyunk lassítani az erdőirtást, úgy ez az előrelépés lendületet adhat az éghajlati válság megfékezésére tett erőfeszítéseinknek.
A Guardian jelentése szerint az Amazónia esőerdeinek jövőjéről szóló kulcsfontosságú csúcstalálkozó előtt szólaltak fel szakértők, akik rámutattak, az Indonéziában, Malajziában, Kolumbiában és Brazíliában tapasztalható erdőirtás csökkenése lendületet adhat az éghajlatváltozással és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos erőfeszítéseknek.
A következő napokban tartandó, a világ legnagyobb esőerdejének jövőjéről szóló pán-amazóniai csúcstalálkozjának házigazdája a brazil elnök, Luiz Inácio Lula da Silva lesz. Carlos Nobre, Brazília egyik vezető klímakutatója a közelgő esemény kapcsán figyelmeztetett, hogy az Amazonas közel van a fordulópont átlépéséhez, ezért eljött az ideje, hogy lépéseket tegyünk a világ erdeinek védelmére:
Marina Silva, Brazília környezetvédelmi minisztere a múlt héten azt nyilatkozta a Guardiannek, hogy júliusban legalább 60 százalékkal csökkent az erdőirtás a brazil Amazonas vidékén. Ez pedig egy hatalmas előrelépés, az adatok szerint pedig 2004 és 2012 között 84 százalékkal csökkent az erdőirtás Brazíliában, noha Jair Bolsonaro elnöksége alatt ez a tendencia teljesen megfordult.
Szakértők szerint azonban Indonézia és Malajzia követte Brazília történelmi példáját: a Global Forest Watch (GFW) nevű megfigyelő szervezet szerint Indonézia 64 százalékkal csökkentette az erdőirtást a 2020-2022 közötti időszakot összehasonlítva a hatalmas erdőtüzek utáni három évvel, ami azt jelenti, hogy komolyabb fejlődést értek el ezen téren, mint bármely más ország. Malajzia eközben 57 százalékos csökkenést ért el.