Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

Egymillió tonnányi radioaktív szennyvizet engedhetnek ki a fukusimai atomerőműből

A helyi sajtó közleménye szerint 2022-ben kezdődhetnek meg a munkálatok, a halászok azonban felháborítónak tartják a tervezetet, mivel úgy gondolják, súlyos károkat okozhatnak vele a halállományban.

Futaba, 2017. november 21. A Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) japán áramszolgáltató fukusimai atomerőművének megsérült 3-as reaktorblokkja, amikor a cég szakemberi végeznek rutinellenőrzést az erőműben, a Fukusima prefektúrabeli Futabában 2017. november 20-án. A 2011-es földrengést követően szigorítottak a biztonsági előírásokon, amikor a földmozgás előidézte áramszünet következtében a Fukusima-1-es atomerőmű hat reaktorblokkja közül háromban felrobbant a hűtési folyamatban használt hidrogén. (MTI/EPA/Majama Kimimasza)
Greenbox

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A helyi sajtó közleménye szerint 2022-ben kezdődhetnek meg a munkálatok, a halászok azonban felháborítónak tartják a tervezetet, mivel úgy gondolják, súlyos károkat okozhatnak vele a halállományban.

A The Guardian információi alapján a hivatalos döntés október végén lesz esedékes, amit egy évekig tartó vitasorozat előzött meg, melyben azon tanácskoztak, az óceánba engedjék-e a szennyvizet, vagy elpárologtassák, illetve más helyszínre szállítsák-e a radioaktív hulladékot tartalmazó tartályokat. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A kormány végül a Csendes-óceánba való kiöntés mellett teheti le a voksát annak ellenére, hogy a helyi horgászok és halászok a 2011-es katasztrófa után nagy nehezen újjáélesztették az iparágat, ami ezzel a döntéssel ismét csődközeli állapotba kerülhet, hiszen kérdéses, miként befolyásolhatja a folyamat a partvidék közelében élő halakat.

A döntéshozók biztosították a halászokat arról, hogy segíteni fogják őket a jövőben azzal, hogy egész Japánban promotálják majd a Fukusimából származó halakat és tenger gyümölcseit. A környezetvédő csoportok szintén elfogadhatatlannak minősítették a határozatot, a szomszédos Dél-Koreába pedig továbbra sem exportálhatnak élelmiszert az érintett régióból.

A feszültség tehát tovább fokozódik, a végtelenségig azonban nem húzhatják el a végső döntést, ugyanis a tokiói Tepco energiaszolgáltató előrejelzései szerint 2022 nyarára végleg betelhet az utolsó rendelkezésre álló tartály is, ezért egy újabb tragédia elkerülése végett minél hamarabb megoldást kell találni a felgyülemlett szennyvíz elvezetésére.

Múlt hónapban 1,23 millió tonnányi radioaktív szennyvizet halmoztak fel 1 044 tartályban, ami azt jelenti, hogy naponta mintegy 170 tonnával nő a tárolandó anyagmennyiség. A Tepco speciális eljárásának köszönhetően a radioaktív izotópok nagy részét ugyan el tudják távolítani, a rendszer viszont képtelen kiszűrni a hidrogén igencsak veszélyes atomfajtáját, a tríciumot, ami így az óceánba kerülhet.

A Fukusima Daiicsi radioaktív szennyvizét első körben feloldják, majd csak utána ereszthetik a tengerbe, ezáltal 40-szer kisebb koncentrációjú lehet; a teljes procedúra akár 30-40 évig is eltarthat.