Egy friss tanulmány szerint a koronavírus elleni vakcinák a fertőzés terjedését is megakadályozhatják
Egészségügyi szakértők szerint az eddigi vizsgálati adatok azt mutatják, hogy a koronavírus elleni vakcinák nem csupán a tüneteket szüntetik meg, de megakadályozzák a vírus terjedését is.
A Mayo Klinika csapata által végzett kutatás során a Moderna és a Pfizer oltóanyagait vizsgálták 31 ezer önkéntes bevonásával, akik legalább egy adag vakcinát kaptak, az eredmények pedig azt mutatják, hogy az oltóanyagok a beadását követő 36 nap után 80 százalékkal hatékonyabbak a fertőzés megelőzésében.
Az oltás hatékonysága az első dózis után 15 nappal 75 százalékos hatékonysági mutatóval rendelkezett, a 36. napot követően pedig ez az érték 89 százalékos hatékonyságra ugrott. Annak ellenére, hogy a zord időjárás miatt az oltások egyelőre szünetelnek az Egyesült Államokban, a szakértők még mindig a gyors ütemezésű oltást szorgalmazzák, ugyanis attól tartanak, az új és gyorsabban terjedő mutációk visszafordítják majd a javuló tendenciát, és a fertőzések száma ismét drasztikusan megugrik majd.
Az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) adatai alapján eddig több mint 59 millió adag vakcinát adtak be a lakosságnak, ennek ellenére több szakértő úgy véli, az Egyesült Államok még az év végére sem lesz képes elérni a teljes lakosság immunizálását. Mivel a koronavírus nagy valószínűséggel szezonális, így a szakértők úgy látják, mikor vége lesz a télnek, sokkal komolyabb védelmet kell majd eszközölni az országban a vírus további terjedésének megfékezésére.
A nyájimmunitás csak abban az esetben valósulhat meg, ha a teljes lakosság legalább 80 százaléka vagy átesett már a fertőzésen, vagy pedig megkapta a koronavírus elleni oltóanyagot. A szakértők azonban kiemelték, az új mutációk nagyban befolyásolhatják a vakcinák hatékonyságát, sőt, amennyiben az új variánsok nem reagálnak majd a kifejlesztett oltóanyagokra, úgy akár egy újabb járvány is felütheti majd fejét az országban.
Az egészségügyi szakértők egy része támogatja, hogy a lakosság legalább az első körös oltásban részesüljön, ugyanis bizonyos körökben úgy vélik, már az első adag oltóanyag is hatékony a vírus ellen. Ezzel ellentétben Dr. Anthony Fauci túl kockázatosnak tartja az ötletet, ugyanis attól tart, amennyiben a lakosság nagy része megkapja az első körös oltást, az optimálisnál sokkal alacsonyabb szintű immunitás fog kialakulni szervezetükben, ennek eredményeképp pedig ugyanúgy ki lennének téve a vírusfertőzés lehetőségének.
Dr. Rochelle Walensky, a CDC igazgatója pénteken úgy fogalmazott, a megfelelő óvintézkedések mellett az iskolák újra megnyithatják kapuikat a tanulók előtt, függetlenül attól, hogy a vírus milyen mértékben terjed a közösségben. A CNN elemzése azonban azt mutatja, hogy a gyermekek mintegy 90 százaléka él vörös zónákban, mely azt jelenti, hogy a vírus nagyon gyorsan terjed közösségben.
A CDC szerint az iskolák újra megnyithatnak, amennyiben az intézmények vezetői megbizonyosodnak arról, hogy az elterjedés kockázatát minimálisra csökkentik a maszkhasználattal, a távolságtartással, a folyamatos fertőtlenítéssel és a rendszeres teszteléssel, valamint a fizikai kontaktusok következetes nyomon követésével. Az oltóanyagokat fejlesztő vállalatok már megkezdték vakcináik tesztelését a fiatalabb, 12-17 éves korosztályban, azonban Fauci kiemelte, a tesztek hivatalos adatai nagy valószínűséggel csak jövő év elején állnak majd rendelkezésre.