Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
357,53 Ft
Euró
386,21 Ft
Font
448,93 Ft
Bitcoin
61,815 $

A delta plusz variáns miatt nem kell pánikolni, de az oltás továbbra is létfontosságú

Az AY.4.2 néven ismert törzs bizonyos aggodalmak szerint fertőzőképesebb lehet, mint az eredeti delta törzs, de egyelőre nincs elegendő bizonyíték arra, hogy ez valóban így van.

Fotó: Unsplash/CDC
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az alváltozat – amely a feltételezések szerint nyáron jelent meg az Egyesült Királyságban – két további mutációval rendelkezik, amelyek a vírus tüskefehérjét érintik, de még mindig kérdéses, hogy ezek a mutációk pontosan hogyan, vagy egyáltalán befolyásolják-e a vírus terjedési sebességét.

A Cog-UK közegészségügyi konzorcium adatai szerint az elmúlt 28 napban az AY.4.2 az új esetek mintegy 10 százalékát okozta. Ezzel az elmúlt négy hétben ez volt az Egyesült Királyságban a koronavírus harmadik legdominánsabb változata az eredeti delta törzs és egy másik mutáció után. Soron kívül Szijjártó Péter már „nagyon szeretne túl lenni” a Paks2-n

A vírus terjedése ellenére a brit közegészségügyi tisztviselők hangsúlyozták, hogy az AY.4.2 eddig úgy tűnik, nem okoz súlyosabb megbetegedéseket, és nem teszi kevésbé hatékonnyá a meglévő vakcinákat. A brit Northumbria Egyetem biológusai szerint pedig a mutáció több európai országban nem terjedt el, „Németországban és Írországban lekerült a radarról”.

Christina Pagel, a University College London Klinikai Operatív Kutatási Egységének igazgatója a CNBC-nek telefonon elmondta, hogy bár a delta új alváltozata határozottan terjed az Egyesült Királyságban és máshol is, ez nem ad okot hatalmas riadalomra.

„Úgy tűnik, hogy valahol 12 és 18 százalék közötti átviteli előnye van a deltával szemben, tehát ebben az értelemben nem jó hír. Kicsit megnehezíti a dolgokat, de ez nem egy hatalmas ugrás”

– mondta Pagel.

„A delta az alfához képest körülbelül 60 százalékkal volt átvihetőbb, hetente megduplázódott. Ebben az értelemben tehát nem olyan nagy katasztrófa, mint amilyen a delta volt. Valószínűleg a következő néhány hónap során fokozatosan felváltja majd a deltát, de nincs jele annak, hogy ellenállóbb lenne a vakcinával szemben, így jelenleg nem esnék pánikba miatta”

– tette hozzá.

Az új mutáció megjelenése azonban felvetett némi aggodalmat: ha az új mutáció olyan országokba érkezne, amelyek az Egyesült Királysághoz képest nagyobb lemaradásban vannak az oltási programjukban, az további problémákat okozna – ez is azt bizonyítja, hogy a koronavírus még mindig mutálódik.