Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,914 $

Csodálatos fényképet lőtt a Marsról az arab űrszonda

Az Egyesült Arab Emírségek első űrszondája nemrég közelítette meg a vörös bolygót, a szerkezetre szerelt kamerával pedig elkészítették az első felvételt a Mars felszínéről.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A szóban forgó szatellit az Egyesült Arab Emírségek Hope (Remény) névre keresztelt missziójának részeként a vörös bolygó klímáját és légkörét kutathatja – írta a BBC hírportál.

Még mielőtt azonban elkezdte volna végrehajtani feladatát, lélegzetelállító fényképet készített a Marsról. Az ország koronahercege, Mohamed bin Zájed az emírségek egyik legfontosabb pillanatának nevezte, amikor megküldte az egység a felvételeket. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

„A Hope űrszonda első Mars-képének Földre történt továbbítása meghatározó pillanat a történelmükben, ami felhelyezte az Egyesült Arab Emírségeket az univerzum térképére, ezáltal csatlakozhatunk az űrkutatásban részt vevő nemzetekhez. Reméljük, hogy a küldetéssel új felfedezéseket tehetünk, melyek az emberiség javát szolgálhatják.”

A gyönyörű fotón tökéletesen kivehető a Naprendszer legnagyobb vulkánja, az Olympus Mons, valamint további három tűzhányó, az Ascraeus Mons, a Pavonis Mons és az Arsia Mons is.

Omran Saráf, a Mars-expedíció projektmenedzsere elmondta, a misszió során a világon elsőként készíthetnek globális térképet a Mars atmoszférájáról, így hamarosan kiderülhet, pontosan milyen klimatikus viszonyok uralkodnak a vörös bolygó légkörében, illetve ezek az adatok párhuzamban állnak-e a különböző légrétegekben mért korábbi értékekkel.

Az Egyesült Arab Emírségeken kívül a Kínai Nemzeti Űrügynökség Tienven–1 űrszondája ugyanazon a napon állt Mars körüli pályára, amikor a Hope továbbította a fotókat a Földre. Nem sokat kell várnunk az NASA következő roverére sem, a Perseverance marsjáró ugyanis előreláthatólag csütörtökön fog landolni a vörös bolygó felszínén.

Fotó UAESAMBRSCLASPEMM EXI