Áttörés a koronavírus-fertőzés kezelésében?
Ha sikerrel zárulnak az előzetes emberi tesztelések, akár sokkal korábban használhatják majd az orvosok az új terápiát.
Ha sikerrel zárulnak az előzetes emberi tesztelések, akár sokkal korábban használhatják majd az orvosok az új terápiát.
Az Eli Lilly and Company gyógyszerészeti vállalat kedden bejelentette, hogy elkezdték a potenciális COVID-19 antitest kezelés humán vizsgálatait.
Fontos megjegyezni, hogy az új terápiás módszert nem úgy kell elképzelni, mint a vakcinát. A védőoltások segítenek a szervezetnek abban, hogy antitesteket állítson elő a betolakodó vírusra reagálva.
Ezzel szemben az úgynevezett monoklonális antitest terápia során az injekcióban található, laboratóriumi körülmények között mesterségesen előállított antitesteket fecskendezik be a páciens testébe, ezáltal megerősíthetik az egyén immunrendszerét. A LY-CoV555 névre keresztelt gyógyszer fejlesztéséhez olyan antitesteket használtak, melyeket a koronavírus túlélőinek szervezetéből vontak ki.
Az LY-CoV555-ben hatalmas lehetőség rejlik a COVID-19 fertőzés prevenciójában és tökéletes alternatívát jelenthet azoknak, akik nem tudják majd tolerálni a vakcinát. A monoklonális antitest terápia ellen szól azonban, hogy a nagyon fontos nyájimmunitást nem lehet vele elérni.
A kísérletek első fázisa során az Eli Lilly cég a kórházi ellátásra szoruló koronavírus-betegeken fogja tesztelni a készítményt. Ha sikerrel járnak, akkor a második stádiumba léphetnek és a klinikákon kívül, saját otthonukban lévő pácienseken is folyhatnak majd a további vizsgálatok.
Kétségkívül korszakalkotó a LY-Cov555, mivel ez az első potenciális ellenszer, amelyet kizárólag a koronavírus ellen alkottak meg a kutatók. A súlyos tünetek enyhítése mellett nagyon sok ember életét meg lehetne vele menteni egészen rövid idő alatt.
A klinikai vizsgálatok megkezdése után a szakértők is bizakodnak az új gyógyszer kapcsán. A Lilly alelnöke, Dan Skovronsky a CNN megkeresésére elmondta, hogy bár még nem biztos, hogy 100%-ban hatásos lesz a COVID-19 kórokozójával szemben a terápiájuk, az már bebizonyosodni látszik, hogy a vírust meggátolja abban, hogy megfertőzze az egészséges sejteket.
„Ha hatékony lesz a kezelés, akkor egyetlen napot sem szeretnénk elpazarolni. Annyi gyógyszert fogunk legyártani, amennyit csak tudunk annak érdekében, hogy a lehető legtöbb emberen segíthessünk” – hangsúlyozta Skovronsky.
Kapcsolódó hír: