A világűrbe szivárognak a Bennu aszteroidáról begyűjtött kőzetminták
Rossz hírekre ébredtek a világ csillagászai és geológusai, ugyanis kiderült, hogy a Bennu felszínéről begyűjtött minták egy része a NASA OSIRIS-REx szondájából a világűrbe szivárog.
Rossz hírekre ébredtek a világ csillagászai és geológusai, ugyanis kiderült, hogy a Bennu felszínéről begyűjtött minták egy része a NASA OSIRIS-REx szondájából a világűrbe szivárog.
Amikor az OSIRIS-REx TAGSAM feje érintkezett a Bennu felszínével, egy nagyobb nitrogéngáz-robbanást idézett elő, amely felkavarta a talajt és a kisebb kődarabakot, amelyeket így könnyedén fel tudott szedni a szerkezet.
Miután megtörtént ez az áttörésnek számító művelet, az egység pedig biztonságos távolságba került az aszteroidától, a NASA tudósai az űrszonda kameráiból származó felvételeket vizsgálták, hogy kiderítsék, minden rendben zajlott-e.
Sajnos jó és rossz hírek is érkeztek a vizsgálat végeztével. A jó hír, hogy a TAGSAM gyűjtőfeje tökéletesen működött – az érintkezési szög pontos volt, így megfelelő, néhány centiméteres mélységből tudták felszedni a kőzetdarabokat.
A rossz hír, hogy nem tudtak megfelelő mennyiségű, 60 grammnyi mintát összegyűjteni, valamint fény derült egy egészen komoly hibára is – az egyik kődarab beszorult a gyűjtőfej lezárófedelébe, ezáltal a talajrészecskék szépen lassan az univerzumba távoznak.
A szivárgás megfékezése érdekében a misszióért felelős csapat úgy döntött, megváltoztatja az előzőleg tervezett programot, és megakadályozza, hogy az űrszonda további felesleges mozgásokat végezzen. Ahelyett, hogy beindítanák a Sample Mass Measurement nevű folyamatokat, inkább átváltanak a Sample Return Capsule (SRC) egységgel kapcsolatos procedúrákra, melynek segítségével biztonsággal visszahozhatják az OSIRIS-REx-et a Földre.
Mindeközben a NASA kutatócsapata szerint maga a modul sértetlen, így abban bíznak, hogy a visszautazás során épségben maradhat a szonda: