Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,818 $

Sikeresen begyűjtötte a Bennu aszteroida kőzetmintáit a NASA űrszondája

Újabb mérföldkőhöz érkezett az emberiség, ugyanis az amerikai űrhivatal OSIRIS-REx nevű űrszondája segítségével a mintegy 330 millió kilométerre lévő hatalmas kozmikus szikladarab felszínéről sikerült fontos mintákat gyűjteni, amelyeket visszahozhat a Földre további kutatás céljából.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Újabb mérföldkőhöz érkezett az emberiség, ugyanis az amerikai űrhivatal OSIRIS-REx nevű űrszondája segítségével a mintegy 330 millió kilométerre lévő hatalmas kozmikus szikladarab felszínéről sikerült fontos mintákat gyűjteni, amelyeket visszahozhat a Földre további kutatás céljából.

Az OSIRIS-REx-et 2016. szeptember 8-án indították hosszú űrbéli útjára a floridai Cape Canaveral Air Force Station kilővőállomásáról, azóta pedig megközelítette a Bennu aszteroidát, amelyen 2020. október 20-án sikeresen talajt is ért. Soron kívül Betörésnek indult, emberölés lett a vége – börtön vár az elkövetőkre

Annak ellenére, hogy a rádiójelek 18 perc késéssel érkeznek a Földre, a mérnökök a Touch-And-Go (TAG) manővernek köszönhetően képesek voltak minden probléma nélkül landoltatni az egységet az űrsziklán – olvasható a NASA hivatalos közleményében.

Landolás után a Touch-And-Go Mintabeszerzési Mechanizmus (TAGSAM) névre keresztelt robotkarokat üzemelték be, amin az előreálló, lapos korong formájú mintavételező fejrészt visszacsapó napelemekkel védték meg attól, hogy véletlenül hozzáérjen az aszteroidához, ezzel visszafordíthatatlan károsodásokat okozva a szerkezetben.

Az űrszonda később lassan lejjebb és lejjebb szállt a 8 méter átmérőjű Nightingale (Csalogány) leszállóhelyhez, majd a Natural Feature nyomon követési rendszernek hála biztonságosan földet ért, így elkerülték a becsapódást.

Miközben a robotkar tizenöt másodpercen keresztül érintkezett az űrszikla felszínével, ezután egy mesterségesen előidézett nitrogéngáz-robbanás következtében apró, szénben gazdag talajmaradványokat gyűjtöttek be, amiket a mintavevőfejben tároltak.

Ha kiderül, hogy nem tudtak elegendő mennyiségű kőzetmintához jutni, 2021 januárjában megismételhetik a folyamatokat, ellenkező esetben viszont jövő márciusban megkezdheti útját a Föld felé a visszatérésre tervezett kapszula.

Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor a kapszula az anyahajóról 2023 szeptemberében válhat le, majd bolygónk atmoszférájába lépve a Utah államban található tesztbázis környékén landolhat, ahonnan a NASA houstoni központjába szállíthatják a mintákat.

Szentkirályi "kitakarítaná" a Gyurcsány embereivel teli városházát”

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz főpolgármester-jelöltje azt mondta, szeretné "kitakarítani" a Gyurcsány embereivel teli városházát.

Újságíró: Irán "lekicsinyli" az izraeli támadást, mert nem engedhet meg magának egy háborút

Egy újságíró rámutatott, Irán azért beszélhet ilyen könnyedén az Izrael által elkövetett támadásról, mert az ország vezetése is tudja, nem engedhetnek meg maguknak egy totális háborút.