Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Sokkal közelebb van a Föld a Tejútrendszer központjához, mint azt korábban feltételezték

A japán VERA rádióteleszkóp két évtizedig tartó üzemelése során megalkottak egy 3D-s térképet a Föld galaxisbeli elhelyezkedéséről, melyből kiderült, hogy az előzetes becslésekkel szemben bolygónk kétezer fényévvel közelebb van a Tejútrendszer centrumához.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A japán VERA rádióteleszkóp két évtizedig tartó üzemelése során megalkottak egy 3D-s térképet a Föld galaxisbeli elhelyezkedéséről, melyből kiderült, hogy az előzetes becslésekkel szemben bolygónk kétezer fényévvel közelebb van a Tejútrendszer centrumához.

A 21. századi rádiócsillagászok és a középkori térképeszek között rengeteg hasonlóság van. Amikor az ókori görög geográfusok, mint például Ptolemaiosz azt próbálták kideríteni, hogyan is nézhet ki a Föld, lényegében csak saját szemszögből tudták vizsgálni a bolygót, mivel korlátozott adatok álltak a rendelkezésükre. Ugyanez a helyzet a rádióasztronómusok esetében is, akik a Tejútrendszer alakját úgy akarják felvázolni, hogy közben bennük élnek. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Nemcsak a galaxis alakja, hanem a Föld pontos elhelyezkedése is komoly fejtöréseket okoz a szakembereknek, mivel nehéz belőni, hol tanyázhat bolygónk a Tejútrendszer közepén található szupermasszív fekete lyukhoz képest. A Nemzetközi Csillagászati Unió 1985-ös becslései szerint nagyjából 27 700 fényévre vagyunk a galaxis központjától, és 220 kilométer per másodperces sebességgel szeljük az univerzum hullámait – írta a Phys.org tudományos magazin.

A VERA Nagyon Hosszú Bázisvonalú Interferometria (VLBI) projektjének kutatói különböző távcsövekből származó adatok kombinációjával hozták létre a szóban forgó 3D-s térképet. A Japán területén lévő teleszkóphálózat segítségével egy 2 250 kilométer átmérőjű antennatányér erejével egyenértékű eszközzel kémlelhették az égboltot, amivel még egy pénzérmét is azonosíthattak volna a Holdon.

Fotó: Phys.org

A VERA-nak köszönhetően 99 galaxisban található objektumról származó adatok elemzésével egy sokkal pontosabb modellt készítettek a Tejútrendszer felépítéséről. A számítások alapján a Föld valójában 25 800 fényévre van a galaxis centrumától, és 227 kilométer per másodperces sebességgel mozog.

Következő lépésként a VERA és a Kelet-ázsiai VLBI Hálózat (EAVN) méréseinek analízisével a Tejútrendszer központjában lévő fekete lyuk közelében található objektumokat vizsgálhatják majd meg az asztronómusok.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.