Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas jégdarab vált le Grönland legnagyobb gleccseréről

Egy Párizs városánál is nagyobb kiterjedésű jégtábla szakadt le az Arktiszon található masszív jégselfről az egyre forrósodó hőmérsékleti viszonyok következtében.

Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egy Párizs városánál is nagyobb kiterjedésű jégtábla szakadt le az Arktiszon található masszív jégselfről az egyre forrósodó hőmérsékleti viszonyok következtében.

A 113 négyzetkilométer területű jégdarab az északkelet-grönlandi Nioghalvfjerdsfjorden gleccserről olvadt le – kutatók szerint minden bizonnyal a klímaváltozás és a globális felmelegedés miatt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Dániai és Grönlandi Geológiai Kutatócsoport (GEUS) professzora, Jason Box az AFP hírügynökségnek adott nyilatkozatában arról beszélt, hogy az északi féltekén lévő óriási jégsapka az utóbbi időben soha nem tapasztalt gyorsasággal olvadt, ezért nem meglepő, hogy bekövetkezett a leválás.

A GEUS szerint 1999 óta a gleccser nagyjából 160 négyzetkilométernyi területet vesztett el, ami körülbelül Manhattan kétszeresét teszi ki, az utóbbi két évben viszont még ennél is rohamosabb tempóban indult meg a jég olvadása a régióban.

„Ha ugyanolyan forró nyaraink lesznek, mint 2019-ben és 2020-ban, azzal még erőteljesebb mértékben felgyorsulhatnak a globális tengervízszint-emelkedéssel kapcsolatos folyamatok.”

mondta Box.

A Nature magazinban tavaly decemberben közzétett jelentésből megtudhattuk, hogy grönlandi jégmező olvadása 1992 és 2018 között a vízszint 1,1 centiméternyi emelkedéséhez járult hozzá.

A Lincoln Egyetem legfrissebb tanulmányából kiderült, hogy 2100-ra az arktiszi jégself fokozatos olvadása miatt 10-12 centiméterrel megnőhet az óceánok vízszintje, így emberek millióinak kellene elhagynia jelenlegi lakhelyét – tudta meg a The Straits Times hírportál.

Mintegy 40 év alatt összesen 3 Celsius-fokkal emelkedett a grönlandi térség évi átlaghőmérséklete. A német Frierich-Alexander Egyetem kutatója, Jenny Turton úgy gondolja, a nemrégiben észlelt hőhullámok jelentős mértékben befolyásolták az olvadás felerősödését:

„Minden nyáron a grönlandi jégsapkáról a gleccser aljára csurdogál a víz, ahol ideiglenes folyók és tavak alakulnak ki. A víz téli újrafagyásának köszönhetően nagyobb nyomás helyeződik erre a részre, ezáltal széttöredezhetnek a jégtáblák.”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.