Környezetkímélés apropóján rakétákat katapultál a világűrbe egy startup
Miért kellene nehezen fenntartható üzemanyagokkal bajlódni, ha az indulás megoldható egy középkori módszerrel is?
Talán kicsit furcsán hangozhat, ám mégis logikus, amit a kaliforniai központú SpinLaunch vállalat tervez, ugyanis egy olyan különleges kialakítású alternatív rakétaindítási technológia kifejlesztésébe kezdtek, ami gyakorlatilag kihajítja az univerzumba az űrhajókat.
Egy vákuumbéleléssel ellátott centrifugáról van szó, melynek belsejében a hangsebesség többszörösére lehet felgyorsítani a hordozórakétákat, ezáltal bármiféle hajtóanyag nélkül az univerzumba katapultálhatóak – olvasható a CNBC riportjában.
A szerkezet prototípusának első tesztrepülését október 22-én hajtották végre az Új-Mexikó államban található Amerikai Űrkikötőnél, és bár akadtak némi apró hibák, az alapvető manőver, vagyis a rajt előtti procedúrához való felkészülés és a kis skálán történő lebonyolítás problémamentesen zajlott.
Az űrrakéták kilövése rendkívüli módon megterheli a környezetet, egyetlen procedúra alkalmával ugyanis több száz tonnányi szén-dioxid keletkezik, nem beszélve arról a vízmennyiségről és káros nitrogén-oxidról, amelyek egymással vegyülve mérgező elegyként jutnak ki a légkörbe.
Mindezek alapján érzékelhető, micsoda óriási karbonlábnyomot hagy maga után a folyamat, ezért is vált szükségessé a SpinLaunch vívmánya. A kilövőmodul egyébként egy ezer tonna súlyú, acélból készült vákuumkamrából áll, amelyet alacsony nyomás mellett egy szénszálas béléssel működtetnek, ezáltal hihetetlen sebességekre képes felgyorsítani a belsejébe helyezett rakétát, majd ezt követően a centrifguális és kinetikus energia hatására katapultként bombázza ki a világűrbe.
A különleges katapultot már 2014 óta építik; eddig csupán az 1:3-hoz arányú mását sikerült elkészíteniük, amellyel az előzetes kísérleteket is véghez vitték. A startupnak 2021 őszére 110 millió amerikai dollár adományt sikerült összekalapozni, így elérték a korábban kitűzött pénzügyi célt, melynek értelmében 2025-re befejezhetik az 50 méter magas főmonstrum konstruálását.