Elkezdték a magyar űrkatonák kiképzését
Befejeződött a Debreceni Egyetemen a „Bevezetés az űreszközök üzemeltetésébe” tanfolyam, így kijelenthetjük, hogy hamarosan masírozhatnak hazánkban az első magyar űrkatonák.
Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa elmondta,
Az államtitkár az Index hírportál megkeresésére közölte, a NATO 2019-ben műveleti területté nyilvánította a világűrt, innentől kezdve pedig minden tagállam hadseregének feladata, hogy birtokában legyen azoknak a képességeknek, amelyek az űrben használt eszközök üzemeltetéséhez szükségesek.
Az elmúlt időszakban több világűrrel kapcsolatos magyar fejlesztés is sikerrel zárult, legyen szó éppen a magyar fejlesztésű TRITEL sugárzásmérő lesz a hold körüli pályán a Lunar Gateway belső sugárzásmérő rendszerének egyik elemének kifejlesztéséről, a BME által pályára állt pikoműholdról, vagy éppen a Puli Lunar Water Snooperről.
„Terveink szerint az évtized közepén juttathatunk magyar kutató űrhajóst nemzetközi együttműködésben a Nemzetközi Űrállomásra” – tette hozzá Ferencz, egyúttal hangsúlyozta, az az idő, amit az ISS-en kísérletezéssel tölt egy kutató, felbecsülhetetlen értékű, ez pedig a munkában részt vevő egyetemeken és intézeteken keresztül a teljes high-tech szektort katalizálja.
„Az egyik döntő tényező a tudományos tartalom, közel száz tudós bevonásával készítettük el azt a programot, amit egy magyar űrhajós végezne az ISS-en. Ez a misszió hossza miatt is kérdés, mert ettől függ, hogy a zsúfolt menetrendben mikor van szabad hely, illetve szükség van diplomáciai tevékenységre is” – magyarázta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.