Kína szerint biztonságos volt az elszabadult űrrakéta földet érése
Azután, hogy a Hosszú Menetelés 5B rakétájának maradványai az Indiai-óceánba hullottak szombat éjszaka, a Kínai Állami Űrügynökség sikerként értékelte az eseményeket.
Miközben a Tienkung–3 űrállomás első darabjai valóban problémamentesen Föld körüli pályára álltak a Hosszú Menetelés 5B hordozórakéta révén, mégsem erről szóltak a hírek, hanem a magára hagyott modulról, ami sebesen száguldott vissza a bolygóra, és nem tudták kiszámítani, végül hol érhet talajt.
Bill Nelson, a NASA ügyvezető igazgatója legutóbbi nyilatkozatában elmondta, pusztán a szerencsén múlt, hogy nem lakott területre hullottak le a rakéta darabjai, ezért pedig Kínának kellene felelősséget vállalni.
Nem sokkal később Peking is megszólalt az ügyben, a külügyminisztérium szóvivője az AP hírügynökség részére eljuttatott sajtóközleményben kiemelte, az űrügynökség nyomon követte a rakéta röppályáját, így fel voltak készülve minden eshetőségre, és tudták előre, hogy nem fog bajt okozni a szárazföldön az elszabadult egység, ezért nem értik a nemzetközi felháborodást.
A szóvivő úgy gondolja, az Egyesült Államok pusztán irigységből robbantotta ki a lejárató kampányt, hiszen Kína bizonyos téren már előrébb jár, mint az USA:
„Természetesen továbbra is tárt karokkal várjuk az olyan országok csatlakozását projektjeinkhez, mint az Egyesült Államok, hiszen meg szeretnénk erősíteni együttműködésünket a világűrben, egyúttal azonban figyelmeztetünk mindenkit, hogy a kettős mércét minden esetben elutasítjuk.”
Bármi is legyen az igazság, az egészen biztos, hogy a rakéta kontrollálatlanul hullott alá, amit nehéz megmagyarázni. Nem ez volt egyébként az első eset, korábban egy elefántcsontparti falu kellős közepére zuhant az egyik kínai rakétadarab, és csupán a véletlennek köszönhetik a lakosok, hogy nem éppen a fejükre esett a közel 12 méter hosszúságú fémmaradvány.