Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A dél-afrikai variáns „áttörheti” a Pfizer oltóanyagának védelmét

Egy friss izraeli tanulmány szerint a Pfizer/BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyag kevésbé volt hatékony a dél-afrikai variánssal szemben, mint más mutációk ellen.

...svg content...Belgrád, 2021. március 23. Egészségügyi dolgozó beolt egy embert a Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari cégek koronavírus elleni vakcinájával egy belgrádi oltóközpontban 2021. március 23-án. MTI/AP/Darko Vojinovic
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Dél-Afrikában felfedezett koronavírus-variáns bizonyos mértékig „áttörheti” a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájának védelmét – derült ki az izraeli tanulmányból.

A dél-afrikai koronavírus-variánsnak sikerült bizonyos fokig behatolnia a Pfizer/BioNTech vakcina két adagja által nyújtott védelembe, bár továbbra sem világos, hogy az oltóanyag mennyit vesztett hatékonyságából.

A szombaton közzétett kutatásban közel 400 olyan embert hasonlítottak össze, akik két vagy több hét múlva pozitív eredményt kaptak koronavírusra, miután egy vagy két adag vakcinát kaptak, azonos számú, a betegség ellen nem oltott pácienssel szemben, akik azonos neműek és korúak voltak a beoltottakkal.

A tel-avivi egyetem és Izrael legnagyobb egészségügyi szolgáltatója, a Clalit tanulmánya szerint a dél-afrikai változat, a B.1.351, az összes vizsgált ember esetében a koronavírusos esetek megközelítőleg 1 százalékát teszi ki.

Ám azoknál a betegeknél, akik két oltóanyag-dózist kaptak, a variáns prevalenciája nyolcszor nagyobb volt, mint a be nem oltottaké – 5,4 százalék, szemben a 0,7 százalékkal.

Mindez azt sugallja, hogy a vakcina kevésbé hatékony a dél-afrikai változattal szemben, összehasonlítva az eredeti koronavírussal és egy olyan változattal, amelyet először az Egyesült Királyságban azonosítottak, és amely szinte az összes Izraelben jegyzett fertőzésért felelős.

„A dél-afrikai változat aránytalanul magasabb előfordulási arányát tapasztaltuk a második dózissal oltottak körében, összehasonlítva a be nem oltott csoporttal. Ez azt jelenti, hogy a dél-afrikai változat bizonyos mértékig képes áttörni az oltóanyag védelmét.” – fogalmazott a tanulmány vezetője, és a Tel Avivi Egyetem munkatársa, Adi Stern.

A kutatók azonban arra figyelmeztettek, hogy a tanulmányban csak egy kisebb csoportot vizsgáltak a dél-afrikai változattal fertőzött emberekből, mivel Izraelben ritkaságszámba ment a variáns terjedése. Azt is elmondták, hogy a kutatásnak nem a vakcina általános hatékonyságának vizsgálata volt a célja, mivel csak azokat az embereket vizsgálta, akik megfertőződtek a vírussal, tehát nem a teljes fertőzési arányt vették alapul.

A vállalatok április 1-jén közölték, hogy oltóanyaguk mintegy 91 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a koronavírus-fertőzést, hivatkozva a frissített vizsgálati adatokra, amelyekben a résztvevők legfeljebb hat hónapig védettséget élveztek a fertőzéssel szemben.

A dél-afrikai változattal kapcsolatban azt mondták, hogy egy 800 vizsgálati önkéntesből álló csoportban Dél-Afrikában, ahol a B.1.351 széles körben elterjedt, kilenc koronavírusos eset fordult elő, amelyek mind a placebót kapó résztvevők körében történtek, a kilenc fertőzöttből pedig hatan kapták el a dél-afrikai variánst.

Néhány korábbi tanulmány azt mutatta, hogy a Pfizer/BioNTech vakcinája kevésbé volt hatásos a B.1.351 variánssal szemben, mint a koronavírus más mutációival szemben, de még így is igen jelentős védelmet nyújtott. Míg a tanulmány eredményei aggodalmat kelthetnek, Stern szerint a dél-afrikai törzs alacsony előfordulása biztató volt.

„Még akkor is, ha a dél-afrikai változat áttörte az oltóanyag védelmét, mégsem terjedt el széles körben a populáción keresztül” – mondta Stern, hozzátéve, hogy a brit változat „blokkolja” a dél-afrikai törzs terjedését. Izrael 9,3 millió fős lakosságának majdnem 53 százaléka megkapta a Pfizer/BioNTech vakcina mindkét adagját – írja az Al Jazeera.

Izrael az utóbbi hetekben nagyrészt újranyitotta gazdaságát, mivel a világjárvány terjedése lassulni látszott, ugyanis a fertőzési arány, a súlyos betegségek és a kórházi kezelések aránya is hirtelen visszaesett. Érdekesség, hogy Izrael lakosságának mintegy harmada 16 évnél fiatalabb, ami azt jelenti, hogy ők nem jogosultak az oltásra.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.