Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,73 Ft
Euró
388,88 Ft
Font
452,08 Ft
Bitcoin
62,691 $

Csodálatos fényképeket készített a Marsról a kínai űrszonda

A Tienven–1 űrszondának hála pazar fotókon csodálhatjuk meg a félhold alakot öltő vörös bolygót.

Fotó: CNSA
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Marsról készült felvételeken az égitest északi és déli hemiszférája látható, melyekről visszaverődnek a Nap sugarai, vörösre színezve az atmoszférát.

A fotókat a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) hozta nyilvánosságra, melyeket a Tienven–1 űrszondára szerelt kamerákkal lőttek az űrhivatal mérnökei. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

A Tienven–1 lassan egy hónapja kering a vörös bolygó körül, az űrszonda február 24-e óta állt pályára azután, hogy 2020 júliusában sikeresen kilőtték a világűrbe Kína egyik legnagyobb űrkomplexumából.

A CNSA március elején már közzétett egy lélegzetelállító részletességű fényképet a Marsról, amelyen a bolygó északi pólusa figyelhető meg. A Tienven–1 idén májusban vagy júniusban érhet talajt a Marson, a szerkezetre szerelt roverrel pedig a kutatók célja az lesz, hogy feltérképezzék a tájat és meghatározzák a következő missziók landolási helyeit.

A Nemzeti Űrközpont igazgatója, Vang Csi elmondta, ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor a landolás nagyjából hat hét múlva történhet meg.

„Az első kínai Mars-misszió, a Tienven–1 jelenleg a Mars körül kering, a leszállási procedúrára május közepén lehet számítani. Nyitottak vagyunk a nemzetközi együttműködésre, az adatokat hamarosan közzétesszük nyilvános felületeinken is” – tette hozzá Csi.

Dráma Párizsban, a PSG kiesésével döntős a Dortmund a Bajnokok Ligájában

Eldőlt, melyik csapat jutott be elsőként a Bajnokok Ligája döntőjébe a PSG és a Dortmund közül.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.