Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lyukakat fúrt a Perseverance egy marsi kőzetbe

A NASA mérnökei bemutatták, hogyan is működik az apró marsjáróra szerelt lézereszköz, amelyet a kőzetminták begyűjtésére fejlesztettek ki.

...svg content...Fotó: Twitter/NASA Perseverance
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

„Miközben a helikopter készen áll a felszállásra, nem tudtam megállni, hogy ne ellenőrizzem le a közelben található köveket. Ez a különleges darab felkeltette a kutatócsapatom érdeklődését” – olvasható a Perseverance rover legutóbbi Twitter-bejegyzésében.

A fényképen látható szikladarab körülbelül 15 centiméter hosszú lehet, a felületén pedig több kicsi lyuk tátong, azonban ha jobban megvizsgáljuk a kőzetet, akkor felfedezhetjük, hogy bizonyos nyílások nem természetes úton keletkeztek rajta. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

„Ha közelebbről nézzük a követ, akkor lézersugarak nyomaira bukkanhatunk, amelyeket én fúrtam bele, hogy többet tudjak meg a kőzet eredetéről” – írták a NASA mérnökei Percy nevében a Twitterre.

A réseket valójában a Perseverance SuperCam eszközével vésték az űrsziklába, ami azért is számít fontos műveletnek, mivel a módszer segítségével 10 ezer Celsius-fok környékére lehet felhevíteni a mintát, majd az így létrejövő gőz analízisével megállapítható, pontosan milyen kémiai anyagokból tevődik össze.

A NASA célja, hogy szerves anyagokra utaló jeleket találjanak, amelyekből egyértelműen arra a következtetésre juthatnának, hogy a vörös bolygó felszínén hacsak mikroszkopikus szinten is, de burjánzik az élet.

Eddig a Máaz névre keresztelt kődarabot vizsgálták meg a szakemberek, melyről kiderítették, hogy főként bazaltból áll, ami a Marson és a Földön is közönségesnek számító vulkáni aktivitásból származó kőzet.

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.