Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy ősi bolygó darabja maradhatott fenn a Föld belsejében

Csillagászok elméletei szerint a Hold úgy keletkezett, hogy a Föld a múltban összeütközött egy nálánál nagyobb égitesttel, melynek darabjai mind a mai napig ott szunnyadhatnak bolygónk mélyén.

...svg content...Fotó: Pixabay
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Két hatalmas, sűrű anyagokból álló folt található a Föld köpenye alatt Nyugat-Afrika és a Csendes-óceán mélyén, melyek több ezer kilométer szélesek, és ha hihetünk a geológusok feltételezéseinek, akkor egy ősi bolygó maradványai lehetnek.

A Science Magazine tudósításából megtudhattuk, hogy a Theia névre keresztelt égitest körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt ütközhetett neki a Földnek, asztronómusok pedig úgy gondolják, hogy a szóban forgó foltok, más néven LLSVP-k valójában a becsapódás következtében jöhettek létre. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Nem ez az első eset, hogy előálltak ezzel a hipotézissel a kutatók, korábban az Arizonai Állami Egyetem PhD hallgatója, Qian Yuan mutatta be elméletét, amely az eddigi leghitelesebb bizonyítéknak számított, és azóta sem tudták megcáfolni.

Yuan tanulmánya szerint szeizmológiai jelek utalnak arra, hogy az LLSVP-k kémiai összetétele eltér a köpenyben lévő kőzetek komponenseitől, ami arra utalhat, hogy a foltok földönkívüli eredetűek.

Mivel ezek a foltok hatszor nagyobbak a Holdnál, ezért egy protobolygó könnyedén leválaszthatta őket a Földről a múltban.

Habár a felfedezések továbbra is spekulatív jellegűek, Yuan meg van győződve arról, hogy a Föld felszíne alatt több helyen is fellelhetőek az idegen eredetű kőzetdarabok, és ha sikerülne őket valamilyen módon feltárni, azzal kiderülhetne, hogy bolygónk sokkal kietlenebb égitest lehetett, mint azt korábban hittük.