Semmit sem érnek a vakcinák, ha a koronavírus tovább mutálódik
Súlyos következményei lehetnek az egyre intenzívebben terjedő covid-mutációknak az egészségügyben.
Kutatók jóslata szerint nemcsak a vakcinákat tudják majd kicselezni a folyamatosan felbukkanó új vírustörzsek, hanem a gyógyszerek, így például az antitestterápiához köthető készítmények hatását is semlegesíthetik.
A MedicalXpress elemzésében arról írnak, hogy az egyik márciusi tanulmányban brit és dél-afrikai mutációkat figyeltek meg tudósok, amely alapján rájöttek, hogy a Novavax fejlesztés alatt álló védőoltása 90 százalékos védelmet nyújtott az alapváltozattal szemben, azonban a dél-afrikai variáns ellenében mindössze 49,4 százalékos hatékonysági mutatóval bírt.
„Ha a vírus féktelen terjedése folytatódik és további kritikus mutációk keletkeznek, akkor örökké kell majd kergetnünk a folyamatosan változó SARS-CoV-2-t, ahogyan azt az influenzával tesszük” – olvasható a dokumentumban.
A tanulmány főszerzője, David Ho és kollégái kiderítették, hogy a Pfizer és Moderna vakcinái veszítettek főként az effektivitásukból a brit és dél-afrikai covid-mutációkkal szemben.
Megállapították, hogy bizonyos antitestkoktélok nem lesznek hatásosak a dél-afrikai variáns okozta megbetegedések kezelésében, valamint hogy ez a mutáció képes újrafertőzni azokat is, akik egyszer már felépültek a betegségből.
Laboratóriumi körülmények között 22 vérmintát vettek górcső alá, a tesztelések során azt nézték meg, hogy a mintákban található semlegesítő antitestek mennyire hatékonyan bánnak el a brit és dél-afrikai változattal.
A Pfizer és a Moderna korábban már végzett laboratóriumi teszteket, ám azokban csupán a dél-afrikaihoz hasonló törzzsel, nem magával a dél-afrikai variánssal szemben méretették meg oltásuk hatását; mindkét cég dolgozik emlékeztető oltáson, amely ezzel a törzzsel szemben is hatásos lehet.