Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Zelenszkij: Ukrajna nyitott a tűzszüneti tárgyalásra Oroszországgal

Zelenszkij: Ukrajna nyitott a tűzszüneti tárgyalásra Oroszországgal

Zelenszkij: Ukrajna nyitott a tűzszüneti tárgyalásra Oroszországgal
Fotó: MTI/EPA/PAP/Darek Delmanowicz

Zelenszkij is reagált Putyin javaslatára.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap délelőtt az X-en reagált Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalási kezdeményezésére, mely szerint május 15-én közvetlen egyeztetések kezdődnének Isztambulban. Az orosz javaslat néhány órával azt követően született, hogy európai vezetők felszólították Moszkvát egy 30 napos, feltétel nélküli tűzszünet elfogadására.

Zelenszkij közvetlenül nem tért ki az isztambuli találkozóra, de nyitottságát fejezte ki a tárgyalások iránt:

„Pozitív jel, hogy az oroszok végre elkezdték fontolóra venni a háború befejezését. És a háború valódi befejezésének legelső lépése a tűzszünet”

Az ukrán elnök hangsúlyozta, országától függetlenül a világ is régóta várja a fegyvernyugvást. Kijelentette:

„Az egész világ nagyon régóta várt már erre. Az öldöklést egyetlen napig sincs értelme folytatni. Azt várjuk Oroszországtól, hogy holnaptól, május 12-től kezdődően erősítse meg a teljes, tartós és megbízható tűzszünetet, Ukrajna pedig készen áll ennek teljesítésre”

Zelenszkij nyilatkozatára Emmanuel Macron francia elnök is reagált, aki szintén a fegyvernyugvás sürgősségét hangsúlyozta. Kiemelte:

„Most tűzszünetre van szükség, hogy megkezdődhessenek a tárgyalások”

Macron emlékeztetett, az európai vezetők Donald Trump amerikai elnökkel közösen kezdeményezték a hétfőn induló, 30 napos tűzszünetet, melybe Zelenszkij már beleegyezett. Macron arra is rámutatott, most világos választ várnak Moszkvától is.