Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Túl nagy a csend az oroszok által megszállt hatalmas Zaporizzsja atomerőmű körül

Túl nagy a csend az oroszok által megszállt hatalmas Zaporizzsja atomerőmű körül

Túl nagy a csend az oroszok által megszállt hatalmas Zaporizzsja atomerőmű körül
Unsplash/Ilja Nedilko

Továbbra sincsenek arra utaló jelek, hogy Oroszország előkészületeket tenne a megszállt Zaporizzsjai atomerőmű újraindítására Ukrajnában.

Erről az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetének, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (IAEA) egyik névtelenséget kérő tisztviselője számolt be. A délkelet-ukrajnai Zaporizzsja erőmű Európa legnagyobb nukleáris létesítménye, mely összesen hat reaktorblokkal rendelkezik. Az erőmű jelenleg teljes egészében leállított állapotban van, köszönhetően a 2022-ben kitört háborúnak.

„Csapataink továbbra sem tapasztalnak semmiféle olyan tevékenységet, amely arra utalna, hogy a közeljövőben aktív előkészületek történnének az erőmű újraindítására” – mondta az IAEA névtelenséget kérő tisztviselője a Reuters hasábjain.

Szerdán egy ukrán tisztviselő pedig azt mondta, Ukrajna hivatalos panaszt nyújtott be az IAEA-nak, miután hírek jelentek meg arról, hogy Oroszország új elektromos vezetékeket épít az erőmű saját hálózatához való csatlakoztatása céljából. Yuriy Vitrenko, Ukrajna nagykövete az IAEA-nál, a Ukrinform hírügynökségnek adott interjújában kiemelte: „Kijev bármilyen kísérletet arra, hogy Oroszország saját elektromos hálózatához kapcsolja a megszállt atomerőművet, a nemzetközi jog és Ukrajna szuverenitásának súlyos megsértéseként értékel.”

Bonyolult a helyzet

A New York Times egy új Greenpeace-jelentés kapcsán írta azt, hogy Oroszország több mint 80 kilométernyi elektromos vezetéket épít az elfoglalt Mariupol és Berdjanszk városai között. A feltételezések szerint ezek a vezetékek szolgálnának a Zaporizzsjai atomerőmű orosz energiahálózathoz való csatlakoztatására. Az IAEA főigazgatója, Rafael Grossi márciusban a Reutersnek adott interjújában úgy nyilatkozott, akár „néhány hónapon belül” is lehetséges lehetne az erőmű egyik reaktorának újraindítása. Ez azonban csak egy tartós tűzszünetet követően jöhetne létre, amelyre egyelőre nincs kilátás.

Ehhez alapvető infrastrukturális feltételek is szükségesek lennének, mindenekelőtt elegendő víz és külső áramellátás, amik jelenleg nem állnak rendelkezésre a háborús helyzet okozta helyzet miatt. Mindezt tovább súlyosbítja, hogy az erőmű egyik fő vízforrása, a közeli Kakhovka-víztározó, megsemmisült, miután 2023-ban a közeli gátat felrobbantották. Ezután kutakat ástak, amik ugyan jelenleg elegendő vizet szolgáltatnak a reaktorok üzemanyagának hűtéséhez leállított állapotban, nem elegendőt egy működő reaktor számára.

„Az erőmű elveszítette fő hűtővízforrását, így a rendszer már nem működhet az eredeti tervek szerint” – magyarázta az IAEA tisztviselője. „A vízfogyasztás nagyságrendekkel nagyobb, amikor az erőmű üzemel, mint amikor hideg leállásban van. Nem látunk semmiféle gyors vagy egyszerű megoldást erre”