Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Putyin nagy terve: az oroszok már távvezetéket építenek a megszállt hatalmas ukrán atomerőműhöz

Putyin nagy terve: az oroszok már távvezetéket építenek a megszállt hatalmas ukrán atomerőműhöz

Putyin nagy terve: az oroszok már távvezetéket építenek a megszállt hatalmas ukrán atomerőműhöz
MTI/EPA/María Senovilla

Teszik ezt annak érdekében, hogy a hálózathoz tudják csatlakoztatni, így teljes mértékben ellenőrzésük alatt tartanák a zaporizzsjai atomerőművet.

A New York Times egy új, a Greenpeace által készített jelentésre hivatkozva arról számolt be, hogy Oroszország nagyszabású energetikai infrastruktúra-fejlesztésbe kezdett a megszállt dél-ukrajnai területeken. Az orosz projekt célja, hogy az Európa legnagyobb atomerőművét, a Zaporizzsjai Atomerőművet (ZNPP) fizikailag is rákapcsolják az orosz energiahálózatra.

A Zaporizzsjai atomerőmű, amely a világ tíz legnagyobb nukleáris létesítménye közé tartozik, 2022 márciusa óta orosz megszállás alatt áll. A létesítmény a Dnyipro folyó keleti partján, Enerhodar városában helyezkedik el. Bár a régió egy részét továbbra is Ukrajna tartja kontroll alatt, maga az erőmű és környéke orosz kézen van, amit nagy erőkkel védenek.

A Greenpeace által publikált műholdfelvételek azt mutatják, hogy 2025 februárja óta több mint 80 kilométernyi nagyfeszültségű vezetéket fektettek le a megszállt Mariupol és Berdjanszk között, követve az Azovi-tenger partvonalát. A szakértők szerint ezek a vezetékek egy mariupoli alállomáshoz kapcsolódnak, melyet később az erőműhöz csatlakoztathatnak – írja a NYTIMES.

Komoly terveik vannak az oroszoknak

Shaun Burnie, a Greenpeace nukleáris szakértője úgy véli, a műholdas bizonyíték az első konkrét jele annak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hosszú távon újra akarja indítani az erőművet, és azt véglegesen Oroszországhoz kapcsolná. Ez nem csupán egy összetett technikai lépés, hanem politikai és gazdasági üzenet is, miután Moszkva tartósan tervezi megszilárdítani uralmát Ukrajna elfoglalt területein, és azok energiaforrásait saját céljaira használná fel.

Ez az infrastrukturális beruházás annak az orosz törekvésnek része, ami a megszállt területek fokozatos „oroszosítására” irányul. Az erőmű energiahálózatra kötése az első nagyobb lépés lehet abban a folyamatban, amely a régió gazdaságát is Oroszországhoz kötné. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) többször is kifejezte aggodalmát az erőmű biztonságával kapcsolatban, elsősorban a létesítményt körülvevő katonai jelenlét és az ismétlődő tüzérségi támadások miatt. Ezen események már több alkalommal vészleállásokhoz és áramkimaradásokhoz vezettek, ami nemcsak Ukrajnára, hanem egész Európára nézve veszélyt hordoz magában.

Mint arról a The Kyiv Independent is beszámolt, az USA egy olyan javaslattal állt elő, hogy az erőmű irányítását előbb adják vissza Ukrajnának, majd onnan amerikai felügyelet alatt lássa el árammal mind a megszállt, mind az ukrán ellenőrzés alatt álló területeket. Oroszország ezt a lehetőséget azonnal elutasította, igényt tartanak az objektumra, amire ráadásul most nagy összeget is fordítanak a hálózat kiépítésével.

Amennyiben a vezetékek összekötése sikeresen megtörténik, Oroszország technikai szinten képessé válik arra, hogy a zaporizzsjai erőmű által termelt áramot saját energiahálózatába táplálja. Ez nemcsak gazdasági, hanem geopolitikai szempontból is komoly fegyvertény lehet Moszkva kezében. Az események azt mutatják, az orosz fél nem csupán katonailag, hanem energetikailag is készül a megszállt területek hosszú távú birtoklására egy jól felépített terv részeként.