Vízalatti vulkánokból származó energiával láthatnánk el hőenergiával az egész bolygót
Ha sikerülne kihasználnunk az óceánok mélyén húzódó tűzhányók által termelt energiát, azzal az egész bolygó szükségleteit fenntarthatnánk.
A Vice magazin riportjából kiderült, hogy a vulkanikus kőzetdarabok, más néven a tefrák azonosításával és számszerűsítésével a geológusoknak sikerült megállapítaniuk, pontosan mennyi energia tör felszínre a tengerek mélyében.
A Nature Communications tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a kutatók masszív vízalatti vulkánkitörésekről számoltak be, amelyek akkora erővel történnek meg, hogy ha sikerülne valahogy befogni ezeket az energiákat, azzal az egész világon megoldódhatnának az energia-felhasználási problémák.
Eredményeik alapján minden egyes erupció során akkora energia szabadul fel, hogy azzal állandó szinten lehetne tartani az Egyesült Államok áramellátását. David Ferguson, a Leedsi Egyetem kutatója ugyanakkor elmondta, bár a felfedezésük korszakalkotónak tűnik, az energia kinyerése korántsem egyszerű feladat.
Mivel a szóban forgó tűzhányók a partvidékektől több száz kilométerre találhatóak az óceánok mélyén, ezért lényegében lehetetlen feladat befogni és felhasználni az általuk generált energiát.
„Úgy mondanám, gyakorlatilag nulla az esélye annak, hogy hasznosíthassuk a vulkánokat. Hiába tudjuk, mikor és hol történnek meg a kitörések, elérhetőségük megoldása rendkívül körülményes dolog, tanulmányunkban csupán illusztrálni szerettük volna a bennük rejlő lehetőségeket” – tette hozzá Ferguson.