Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,38 Ft
Euró
393,57 Ft
Font
460,35 Ft
Bitcoin
70,199 $

Vérteszttel előrejelezhető az Alzheimer-kór kialakulása

Komoly áttörést értek el kutatók az Alzheimer-kórral kapcsolatos diagnosztikában, ugyanis egy vadonatúj módszerrel a vérből kimutathatóak az idegrendszeri elváltozások korai jelei.

Lalitpur, 2020. április 14. Egészségügyi dolgozó (b) vért vesz egy személytõl, amelybõl egy gyorsteszt segítségével ki tudják mutatni a koronavírus-fertõzést a nepáli Lalitpurban 2020. április 14-én. MTI/AP/Nirandzsan Sresztha
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Komoly áttörést értek el kutatók az Alzheimer-kórral kapcsolatos diagnosztikában, ugyanis egy vadonatúj módszerrel a vérből kimutathatóak az idegrendszeri elváltozások korai jelei.

A neurodegeneratív betegségek egyik legsúlyosabb változatában, az Alzheimer-kórban körülbelül 50 millió ember szenved világszerte, ezen felül a demenciás esetek közel feléért felelős a szóban forgó rendellenesség. Soron kívül Robbanás történt Lágymányoson egy társasházban, áldozat is van

Miközben a betegség pontos mechanizmusa továbbra is rejtély, az Alzheimer-kór valószínűleg az agyban található fehérjék felgyülemlése okán jöhet létre, melynek következtében elhalhatnak a neuronok.

Ezen proteinek egy részét nyomon lehet követni a páciensek vérében, így a rendszeres mintavételezések segítségével a koncentrációjuk alakulásának figyelésével diagnosztizálni lehet a betegséget – számolt be róla a The Straits Times hírportál.

A Nature Aging tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban svéd és brit tudósok két kulcsfontosságú proteinre épülő modellt alkottak meg, amellyel 550 enyhe kognitív rendellenességgel élő páciens vérmintáit vizsgálták.

A kutatásokat négy éven keresztül végezték, és rájöttek, hogy ezen két fehérje 88 százalékos hatékonysági rátával rendelkezett, ami azt jelenti, hogy 12 százalékos hibahatáron belül ki lehetett velük mutatni az Alzheimer-kór kialakulási esélyét.

Habár még további megerősítő vizsgálatokat kell lefolytatniuk, az egyelőre biztatónak tűnik, hogy vérplazma-biomarkerekkel viszonylag alacsony költségek mellett igen magas effektivitással detektálható a neurodegeneratív betegségek nagy része.

Richard Oakley, az Alzheimer Szövetség kutatócsoportjának vezetője elmondta, a legfőbb problémát az jelenti az érintett páciensek esetében, hogy nehéz azonosítani időben a betegséget, ezért később már visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek az agyukban.

„Ha ezekkel a biomarkerekkel az Alzheimer-kórt nagyobb, sokkal változatosabb csoportokban is előrejelezhetjük, azzal a demencia elleni gyógyszerek hatékonyságát egyaránt megnövelhetjük.”