Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vadonatúj csillagtípust fedeztek fel az ESA asztronómusai

Az Európai Űrügynökség csillagászai kozmikus neonfényekre bukkantak, melyek közepében egy teljesen új objektumot kaptak lencsevégre.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Európai Űrügynökség csillagászai kozmikus neonfényekre bukkantak, melyek közepében egy teljesen új objektumot kaptak lencsevégre.

A magából sziporkázó zöld fényeket kibocsájtó csillagot röntgensugaras teleszkóppal sikerült felfedezniük a kutatóknak. Az először 2019-ben azonosított égitestet az ESA asztronómusai hónapokon keresztül vizsgálták, végül rájöttek, hogy valójában két fehér törpe egybeolvadásából keletkezett anélkül, hogy a folyamat során felrobbantak volna. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint az így képződött csillagot egyetlen meglévő kategóriába sem tudták besorolni, mivel a ragyogó zöld fényén kívül teljesen hidrogén- és héliummentes a felszíne, miközben a többi gázok eszméletlen sebességgel áramlanak rajta.

Az ESA közzétette a röntgensugaras felvételeket a különleges csillagról, amilyet az emberiség történelme során eddig még egyszer sem sikerült detektálni.

Sajnos ez a bizarr csillag nem lesz túl sokáig a látható égbolton, ugyanis rendkívül illékony és instabil a szerkezete, így sokkal hamarabb összeomolhat és neutroncsillaggá alakulhat. Ezzel szemben még így is legalább 10 ezer évig a kutatók rendelkezésére állhat, akik ez idő alatt egészen biztosan rengeteg információt gyűjthetnek majd be erről a pompásan villódzó égitestről.

Forrás: ESA

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.