Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az USA felkeresi a palesztin vezetőket, akikkel senki sem akar tárgyalni

Az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség azt tervezi, hogy a hetek óta tartó zavargások és a 11 napos pusztító gázai háború után a palesztinokkal együttműködve újjáéleszti a békefolyamatokat.

...svg content...Az izraeli légicsapásokban megrongálódott egyik épület romjait takarítják palesztin férfiak Gázában 2021. május 22-én. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdõdött rakétaháború, amelynek során eddig 232 palesztin vesztette életét, köztük több mint 65 gyerek. Izraeli oldalon tizenkét ember halt meg. Izrael és a Hamász 2021. május 21-én megállapodott a tûzszünetrõl. MTI/AP/John Minchillo
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Azonban mikor Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden látogatást tesz, találkozni fog a palesztin vezetőkkel is, akiket a tiltakozások miatt háttérbe szorítottak, és akiket a militáns Hamász csoport kijátszott – és akiket a palesztinok, úgy tűnik, jobban megvetnek, mint hosszadalmas uralmuk alatt bármikor.

A Palesztin Hatóság most sincs közelebb az államisághoz, mint akkor, amikor a ma 85 éves Mahmúd Abbászt 2005-ben, Jasszer Arafat halála után elnökké választották, és a palesztinok sokkal mélyebben megosztottá váltak. Abbász a múlt hónapban fújta le az első választásokat 15 év után, amikor úgy tűnt, hogy Fatah széttöredezett pártja kínos vereséget szenved. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Palesztin Hatóság azonban szoros biztonsági kapcsolatokat tart fenn Izraellel, és mélyen elkötelezett a kétállami megoldás gondolata mellett. Nemzetközi szinten ezt tekintik a konfliktus megoldásának egyetlen módjának, annak ellenére, hogy több mint egy évtizede nem folytak érdemi béketárgyalások.

A Hamász iszlamista militáns csoport elsöprő győzelmet aratott a legutóbbi, 2006-os választásokon, és úgy tűnt, hogy ismét jól fog szerepelni, de továbbra sem ismeri el Izrael létjogosultságát, és feketelistán is van, mint terrorszervezet. A jeruzsálemi és máshol zajló tüntetések egyébként többnyire vezető nélkül zajlanak.

„A lehetőség vagy a Hamásszal való együttműködés, vagy egy hihetetlenül nem reprezentatív és nem létező kormányzó – valamiféle kormányzó – hatóság, amely egyáltalán nem rendelkezik legitimitással” – mondta Tahani Mustafa, a Crisis Group nemzetközi elemzője.

Izrael és az Egyesült Államok a jelek szerint a második utat választja, s mindkét ország tisztviselői azt mondják, hogy a Hamász rovására szeretnék megerősíteni a Palesztin Hatóságot, amit már többször is megpróbáltak, de kudarcot vallottak, mióta a Hamász 2007-ben átvette a hatalmat Gázában Abbász erőitől.

Sok palesztin úgy tekint a Palesztin Hatóságra, mint az izraeli uralom berögzült és egyre elviselhetetlenebb rendszerének részére, amely messze túlmutat a megszállt Ciszjordánián, ahol a Palesztin Hatóság a nagyobb lakossági központokat is izraeli ellenőrzés alatt tartja. Dühük a múlt hónapban tüntetésekben és jeruzsálemi összecsapásokban forrta ki magát, amelyek végül az egész régióra kiterjedtek, bevonva Izrael palesztin állampolgárait és kiváltva a gázai háborút.

Ez a feszültség a legutóbbi zavargások középpontjában álló Al-Aksza mecsetben, a szent helyen tartott pénteki imán is élesen megmutatkozott, amikor palesztin hívők ezrei skandálták, hogy „A hatóság kutyái, kifelé!”, válaszul a Palesztin Hatóság által kinevezett mufti prédikációjára.

A Palesztin Hatósággal ellentétben, amely szigorúan fogalmazott az al-Aksza izraeli rendfenntartása és a zsidó telepesek azon kísérletei ellen, hogy több tucat családot kilakoltassanak egy közeli környékről, Deif ultimátumot adott ki. Amikor az idő lejárt, a Hamász nagy hatótávolságú rakétákat lőtt ki, amelyek megzavartak egy izraeli felvonulást – írja az Independent.

Ez váltotta ki a tragikus gázai háborút, amely több mint 250 ember halálát okozta, akiknek túlnyomó többsége palesztin volt, és széles körű pusztítást végzett az elszegényedett területen. Ugyanakkor a Hamásznak lehetővé tette, hogy Jeruzsálem – amelyhez a közel-keleti konfliktus mindkét felét mély érzelmi szálak fűzik – ravasz védelmezőjeként tüntesse fel magát, és azt állítsa, hogy csapást mért a sokkal erősebb Izraelre.