A felderítő szatellitet egy orosz rakéta maradványai majdnem megsemmisítették, az incidens 2009 óta az egyik leghatalmasabb űrbéli detonációt idézte elő.
A Space.com hírportál riportjából megtudhattuk, a Föld körüli pályán bekövetkezett ütközés lehetőségét még a mérnökök sem tudták előre kiszámolni, ami szürke jövőképet vetít előre, hiszen ebből a negatív példából kiindulva az űrszemét akár az emberi küldetéseket is veszélyeztetheti.
Az ügy kivizsgálását folytató asztrofizikus professzor, Jonathan McDowell szerint a kínai Jünhaj 1-02 műhold néhány hónappal ezelőtt eshetett szét, éppen abban a pillanatban, amikor az 1996-ben a világűrbe bocsátott orosz Zenit-2 kémrakéta fennmaradt részei nekirepültek.
A bizonyítékok egyértelműek, így sem az oroszok, sem a kínaiak nem hátrálhatnak ki az események ténye mögül, a kollízió ugyanis akkora volt, hogy még hetekkel később is detektálni tudták a nyomát.
Viszont ami ennél sokkal érdekesebb, hogy a Jünhaj 1-02 meglepő módon túlélte az űrbéli balesetet, és mind a mai napig sugározza a rádiójeleket az univerzumból, amire még a szakértők sem számítottak.
NE HAGYD KI
Sajnos az űrszemét problematikáját nehéz lesz megoldani, és mivel egyre több magánvállalat vette célba az univerzumot és Föld körüli pályára állította saját tervezésű műholdjait, így a közeljövőben akár tízszer nagyobb rizikója lehet egy esetleges becsapódásnak, amit nem biztos, hogy átvészelnek majd az egységek.