Űrbányász robotot lőhet ki a világűrbe Kína novemberben
A pekingi központú magánkézben lévő Origin Space startup két hónapon belül elindíthatja a speciális, űrbányászatra tervezett robotját, amit a legújabb Csang-cseng rakétákkal bocsájthatnak ki az univerzumba.
A pekingi központú magánkézben lévő Origin Space startup két hónapon belül elindíthatja a speciális, űrbányászatra tervezett robotját, amit a legújabb Csang-cseng rakétákkal bocsájthatnak ki az univerzumba.
Az űrben található nyersanyagforrások feltárásának ötlete rendkívül ellentmondásos témakörnek számít. Több tudós is aggodalmát fejezte ki a Naprendszerben lévő régiók felhánytorgatásával kapcsolatban, ez viszont nem hatotta meg sem az Egyesült Államokat, sem Kínát, mivel a jövőben célzottan űrbányászatra irányuló megoldásokat szeretnének kifejleszteni.
Komoly áttörés lehetne a robot az emberiség történelmében a földönkívüli anyagi javak begyűjtésében, azonban a NEO-1 névre keresztelt eszköz egy ideig egészen biztosan nem tud még aszteroidákról kőzeteket felszedni – olvasható az IEEE Spectrum tudományos lap legfrissebb számában.
Az egység feladata a Föld körüli pályán az lesz, hogy leteszteljék vele az űrszonda orbitális manővereinek pontosságát, szimulálják a kisebb objektumokra való landolást és a minták begyűjtését, valamint ellenőrizzék a rendszer problémamentes működését – árulta el Jü Tienhung, az Origin Space társalapítója.
A vállalat egy másik küldetés során a „törpe Hubble” becenévvel ellátott Jüanvang-1 űrteleszkópot is pályára állíthatja 2021-ben, amellyel az űrbányászatra alkalmas potenciális jelölteket vizsgálhatják meg.
Nem csupán a kínaiak akarják kihasználni a világűr nyújtotta előnyöket, az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump ugyanis nemrég aláírt egy szövetségi parancsot, amelynek értelmében jóváhagyta a Hold és az aszteroidák kőzeteinek és ásványainak bányászatát.
A NASA azóta rengeteg misszió-koncepciót készített el arról, miként lehetne a kisbolygók és a Holdon található kráterek értékes érceit kinyerni. A múlt héten az amerikai űrhivatal egyenesen arra kérte fel az űrkutatásban részt vevő magáncégeket, hogy a jövőben a Holdról begyűjtött mintákat pénzért cserébe adják el nekik.