Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tony Blair: a nyugati politikai és gazdasági dominancia korszaka a végéhez közeledik

A volt brit miniszterelnök nemrég egy beszédében úgy fogalmazott, hogy a nyugati politikai és gazdasági dominancia korszaka a végéhez közeledik.

...svg content...Tony Blair korábbi brit miniszterelnök a színpadon a 8. alkalommal rendezett négynapos Web Summit évenkénti nemzetközi technológiai konferencián a lisszaboni Altice Arénában 2018. november 7-én. MTI/EPA/José Sena Goulao
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Sir Tony Blair, az Egyesült Királyság volt miniszterelnöke nemrég egy beszédében úgy fogalmazott, hogy a nyugati politikai és gazdasági dominancia korszaka a végéhez közeledik, utalva ezzel az orosz-ukrán háborúra, valamint arra, hogy rövidesen Kína is szuperhatalommá válhat.

A volt brit miniszterelnök úgy látja, a nyugati hatalmaknak jelentősen növelniük kell védelmi kiadásaikat, mindezt annak érdekében, hogy megőrizzék katonai fölényüket, eközben pedig nyitniuk kell a fejlődő országok felé is, hogy kapcsolataik erősítésével „bővítsék hatalmukat”. Soron kívül Kiderült, hány Tisza Párt-szavazó ragaszkodik Magyar Péterhez

Véleménye szerint Putyin „brutális és indokolatlan” ukrajnai inváziója „tökéletesen megmutatta, hogy miért nem várhatják el többe automatikusan a világ nagyhatalmaitól, hogy betartsák az egyébként elfogadott nemzetközi normákat” – idézte a Sky News.

Kijelentette, Putyin tetteinek eredményeképpen arra is érdemes felkészülni, hogy Kína is megmozdul, noha hangsúlyozta, nem arra akar célozni, hogy Kína a közeljövőben megpróbálná erőszakkal elfoglalni Tajvant, ám rámutatott, arra sem lehet alapozni a politikát, hogy „úgysem teszi meg”.

Kiemelte, még ha félre is tesszük a feltételezést Tajvan kapcsán, nem mehetünk el azon tények mellett, miszerint a kínai vezetés szemmel láthatóan egyre agresszívabb módon próbál versenyezni azért, hogy minél nagyobb befolyása legyen a térségben.

Végezetül úgy fogalmazott, a nyugati politikai és gazdasági dominancia végéhez közeledünk, kiemelve, hogy szerinte a világ ezt követően kétpólusú, de akár többpólusú is lehet majd, s ez lehet az első alkalom a modern történelem során, hogy a Kelet „egyenrangú lehet a Nyugattal”.