Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több tízezren szorulhatnak koronavírus-fertőzéssel kapcsolatos utókezelésekre hazánkban

A Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatójának becslése szerint idén valószínűleg tízezreket kezelhetnek az elhúzódó covid-betegség különféle tünetegyütteseivel, amelyek gyakran hónapokon át panaszokat okoznak.

...svg content...Miskolc, 2020. április 7. Ápolónő egy lélegeztetőgépen lévő beteg mellett a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház járványkórházként működő Semmelweis Tagkórházának intenzív osztályán, az egyik elkülönítőben Miskolcon 2020. április 7-én. MTI/Vajda János
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Bár korábban szakemberek azt gondolták, hogy a gyógyult covid-betegeknek csupán tüdőgyógyászati rehabilitációra van szükségük, azóta kiderült, hogy az elhúzódó covid egy sokkal bonyolultabb tünetegyüttes – magyarázta Toldy-Schedel Emil az InfoRádiónak adott interjúban.

„Fulladás, amelyet nem magyaráz meg a tüdőgyógyászati állapot, különböző ritmuszavarok, nagy fokú testtömegvesztés, az alvás–ébrenlét ciklusának a megváltozása, tanulási nehézségek, dementálódás, hormonális változások” – sorolta a főbb tüneteket a főigazgató. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Toldy-Schedel elmondta, az intézményben tavaly óta működik koronavírus-rehabilitáció, eddigi tapasztalataik alapján pedig rájöttek arra, hogy más kezelési módszereket igényelnek a lélegeztetőgépről lekerült páciensek és mást azok, akik otthon gyógyultak fel a betegségből.

„Az idősebb korosztálynál jóval gyakoribb a dementálódás, vagy az átmeneti demencia, a fiataloknál a tanulási nehézségek. Ugyanakkor mindenkire jellemző az alvászavaroknak a megjelenése. Az, hogy milyen arányban jelenik meg a long-Covid, arra különböző számok vannak, hiszen azt sem tudjuk valójában, hogy hány ember volt covidos, akár Magyarországon, akár a világon; a becslések 13–16 százaléktól egészen 35–40 százalékig terjednek.”

A szakorvos közölte, az érintettek több mint 50 százalékánál legalább három fő tünetet észleltek. Általánosságban elmondható, hogy a lélegeztetőgépekre kötött fekvőbetegekkel hónapokon keresztül szükséges foglalkozni, míg a többieknél 3-7 hónap a terápia ideje.

„Mi most azt tudtuk tenni, hogy a kapacitásaink azt a részét, ami különben a tervezett műtétek töltötték volna ki, azt fordítottuk Covid-ellátására” – mondta Toldy Schedel, egyúttal hozzátette, a következő programpont az lesz, hogy speciális szakambulanciákat létesítsenek a klinikán.