Minden bizonnyal nem újdonság azt mondani, hogy a jelenség hátterében az ember okozta globális felmelegedés áll.
Riasztó jóslat érkezett az ENSZ legfrissebb felmérésével: ha így megy tovább, egyetlen gleccser sem marad Ausztriában a század végére.
Drámai klimatikus változásokkal nézhet szembe az Északi-sarkvidék, ahol olyan mértékben megemelkedhet a tengervízszint, hogy könnyedén az óceánba mosódhatnak a káros anyagok.
Klímakutatók felfedezték, hogy nem csupán a jégselfek olvadása és a kontinensről való leszakadása fenyegeti az Antarktiszt, hanem a fagyott tömeget összefogó réteg eltűnése is.
Miközben az arktiszi jégréteg rohamos ütemben csökken, a jelenség következtében világszerte emelkedik a tenger vízszintje, ami kihatással van bolygónk alakjára is.
A meleg időjárás és az eső miatt 872 ezer négyzetkilométernyi jég olvadt el hatalmas területen.
Az 1960-as években vált egyértelművé a globális felmelegedés hatása, azóta pedig egyre gyorsuló ütemben vékonyodnak el a Föld gleccserei.
A gleccserek nagymértékű olvadása megdöntötte a bolygó forgástengelyét, ezzel mutatva, hogy az emberi tevékenységnek mekkora hatása van a Földre.
Továbbra is rohamtempóban zsugorodnak a gleccserek Svájcban, az Alpok legnagyobb gleccserén pedig egy új vizsgálat alapján a hőfelhalmozódás rekordalacsony szintet ért el
Nagyjából a kilencvenes évek óta aggodalomgerjesztő tempóban kezdtek el olvadni a grönlandi jégsapkák, az elmúlt évben pedig a mérések kezdete óta a legnagyobb mennyiségű jeget vesztette el olvadás útján.
Mint ahogyan az atmoszféra, úgy az óceánok is forrósodnak a klímaváltozás következtében, hiszen az üvegházhatású gázok miatt a hő 90%-át ugyanúgy elnyelik.