Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,35 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
461,32 Ft
Bitcoin
70,793 $

Történelmi dolog történt, de nem jó értelemben: először esik eső Grönland havas csúcsán

A meleg időjárás és az eső miatt 872 ezer négyzetkilométernyi jég olvadt el hatalmas területen.

Fotó: Unsplash/Aningaaq Rosing Carlsen
Greenbox

Borbély Fanni

Szerkesztő

A feljegyzések szerint először fordult elő, hogy eső esett Grönland csúcsán – egy olyan helyen, ahol a csapadék korábban mindig hó vagy jég formájában hullott.

„Ezen a helyen (72,58°N 38,46°W), amely 3215 méteres magasságig ér, korábban még soha nem számoltak be csapadékról” Soron kívül Kocsis Máté Magyar Péterről: „Nem ember és nem apa az ilyen”

– számolt be az augusztus 14-i eseményről az amerikai Nemzeti Hó- és Jégadatközpont.

Az eső helyi idő szerint aznap reggel 5 órakor kezdődött, és Alicia Bradley, a Nemzeti Tudományos Alapítvány állomásának tudományos technikusa egy órával később fényképezte le. A hőmérséklet helyi idő szerint 8 óra 40 perckor érte el a csúcsot 0,48 fokon.

Ez pedig mindössze a negyedik alkalom, hogy ezen a helyen fagypont feletti hőmérsékletet mértek. Az előző, 1995-ös, 2012-es és 2019-es esetekben azonban nem volt eső, ezt megelőzően pedig a jégmagok alapján csak az 1880-as években jegyeztek fel utoljára fagypont feletti hőmérsékletet.

Az esőt augusztus 14-én 872 ezer négyzetkilométernyi jég hatalmas jégolvadása kísérte.
Csak két másik olvadás, köztük az idei év eleje (a másik 2012-ben volt) volt 800 ezer négyzetkilométer feletti, és ez a mostani a legutóbbi, ami valaha is előfordult – közölte az NSIDC. Ez a grönlandi jégtakaró masszív – az augusztus közepi átlagnál hétszer nagyobb – felszíni tömegveszteségéhez vezetett.

„A szezon ezen szakaszában a délnyugati és északi partvidék nagy részén nagy kiterjedésű csupasz jégfelületek vannak, amelyek nem képesek elnyelni az olvadást vagy az esőzést. Ezért a felszínen felgyülemlett víz lefelé áramlik, és végül az óceánba kerül”

– jegyezte meg a jelentés.

A CBC azt írja, a grönlandi és az antarktiszi jégtakaró olvadása várhatóan a tengerszint emelkedésének fő okozója lesz – az éghajlatváltozás egyik olyan hatása, amely világszerte veszélyes és költséges tengerparti áradásokhoz vezethet.

A 2020-as tanulmányok szerint az olvadás üteme megegyezik az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének legrosszabb forgatókönyvével, és Grönland jégsapkája is gyorsabban olvad, mint az elmúlt 12 ezer évben.

Széles mosollyal lépett a tárgyalóterembe az antifa támadások elsőrendű vádlottja

Ilaria Salis a Fővárosi Törvényszéken állt bíróság elé, hatalmas volt az érdeklődés.