Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $

A Föld tengelye is elmozdult a klímaváltozás következtében egy tanulmány szerint

A gleccserek nagymértékű olvadása megdöntötte a bolygó forgástengelyét, ezzel mutatva, hogy az emberi tevékenységnek mekkora hatása van a Földre.

A legnagyobb francia gleccser, a Mer de Glace Chamonix környékén 2020. február 13-án. MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Tudomány

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

A gleccserek nagymértékű olvadása a globális felmelegedés eredményeként az 1990-es évektől elmozdította a Föld forgástengelyét, mutatták ki kutatók, hozzátéve, hogy ez mutatja, milyen nagy hatása van az emberi tevékenységnek a bolygóra.

A Föld mágneses pólusai azok a pontok, ahol a forgástengely találkozik a talajjal. Ezek a pólusok azonban nincsenek egy helyhez kötve, a Föld tömegeloszlásának megváltozásával a tengely, így a pólusok is elmozdulhatnak. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A múltban ezt csak természetes jelenségek befolyásolták, mint az óceánok áramlatai. A Guardian által szemlézett új tanulmány azonban rámutat arra, hogy a 90-es évek óta többmilliárd tonna jég olvadt a klímaváltozás nyomán a tengerekbe, ezzel elmozdítva ezeket a sarkpontokat.

Az eredményük alapján a korábbi déli irányú mozgás 1995-ben keletire váltott és az onnantól 2020-ig mért átlagsebessége tizenhétszer volt nagyobb, mint 1981 és 1995 között. 1980 óta nagyjából négy méteres távolságot tehettek meg a pólusok.

A Kínai Tudományos Akadémia geográfusa, Sansan Deng által vezetett csapat a Grace műhold gravitációmérései alapján kötötte a gleccserek olvadását a pólusok mozgásához, 2005 és 2012 között, a nagyobb jégveszteségek utáni adatokat figyelve. A kutatás azonban a műhold 2002-es fellövése előtti időre is ki lett terjesztve.

A Geophysical Research Letters nevű folyóiratban közzétett tanulmány kimondja, a változások jelentős részét a gleccserek olvadása okozza, de a talajvíz felszínre szivattyúzása is közrejátszhat benne.

A talajvíz a talaj felső rétegeiben helyezkedik el, azonban ivóvíznek, vagy öntözési célból a felszínre hozva, nagy mennyiségben a tengerbe folyik, ami ismét változtat a bolygó súlyeloszlásán. Az elmúlt 50 évben 18 billió tonnányi talajvizet szivattyúzhattunk ki a föld alól.

A Guardian kérdésére Jonathan Overpeck, az Arizonai Egyetem professzora elmondta, a Föld tengelyének elmozdulása mutatja, „mennyire valós és nagy mértékű hatása van az embereknek a bolygóra.”

Egyes tudósok szerint éppen emiatt egy új földrajzi korszak, az antropocén kikiáltása szükséges, az emberi tevékenység következtében ugyanis a 20. század közepétől a szén-dioxid kibocsátás, a tengerszint-emelkedés, az élővilág pusztítása, illetve a földműveléssel, erdőirtással és egyéb tevékenységgel járó talajerózió jelentősen felgyorsult.