A CDC megkongatta a vészharangot, miután 20 éve nem volt arra példa, hogy valaki az Egyesült Államokban fertőződjön meg maláriával.
Több százezer emberéletet, köztük gyermekekét mentheti meg az a korszakalkotó védőoltás, amit az Egészségügyi Világszervezet a mai napon elfogadott.
A Walter Reed Army Institute of Research és a Naval Medical Research Center tudósai a Pennsylvaniai Egyetem és az Acuitas Therapeutics kutatóival együttműködve olyan új, mRNS-technológián alapuló vakcinát fejlesztettek ki, amely az állatkísérletek alapján véd a malária ellen; eredményeiket az npj Vaccines című szaklapban publikálták.
Az Oxfordi Egyetem által fejlesztette malária-vakcina 77 százalékos hatékonyságot mutatott az első emberi kísérletek során és hatalmas áttörést jelenthet az évi több százezer áldozatot szedő, szúnyogok által terjesztett betegség legyőzésében.
A kísérletek korai szakaszában 77 százalékos hatékonyságot mértek az új készítménynél.
Miközben az egészségügyi hatóságok és a nyilvánosság is a koronavírus-járványra figyel, a malária következtében történt többlethalálozások sokkal súlyosabb krízist okoznak világszerte.
A Pfizer-BioNTech és a Moderna oltóanyagában is használatos RNS alapú technológia segítségével hatásos vakcinát sikerült megalkotni a malária ellen, amely minden évben az egyik elsőszámú halálozási ok világszerte.
A klímaváltozás és a globális felmelegedés hatására 2021 nyara teljesen más lehet a korábbiakhoz képest, ugyanis mint kiderült, új fertőző vírusvektorok jelenhetnek meg olyan helyeken, ahol korábban elképzelhetetlen lett volna az előfordulásuk.
Dél-afrikai kutatók olyan kémiai anyagra bukkantak, melynek segítségével nemcsak hogy gyógyítani lehet a maláriát, hanem végleg el is lehet pusztítani a fertőzést okozó parazitát a fertőzés korai szakaszaiban.
A koronavírus-pandémia következtében bevezetett óvintézkedések miatti fennakadások az egészségügyi ellátórendszerben azt eredményezték, hogy megemelkedett a szúnyogok által terjesztett maláriában elhunytak száma Fekete-Afrikában.
Az Egészségügyi Világszervezet figyelmeztette Afrikát, különösképpen a mélyebb nyomorral küzdő subszaharai régiót, hogy az egészségügyi rendszer a koronavírus okozta zavarok miatt megduplázódhat a maláriához köthető halálesetek száma.