Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Táncoló szellemeket kaptak lencsevégre egy fekete lyuk közelében

Ausztrál csillagászok elektronokból álló felhőt detektáltak a világűr egyik rejtett szegletében.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A formáció teljesen úgy néz ki, mintha hatalmas szellemekből állnának, melyek egymással táncolván mutatják meg teljes pompájukat – olvasható a Cosmos Magazin tudományos folyóirat legújabb számában.

A Nyugat-Sydney-i Egyetem kutatói a magazinnak elárulták, két olyan rádiósugár-galaxist kaptak lencsevégre, amelyek közepében szupermasszív fekete lyukak találhatóak. Ezek az objektumok elektronok hosszú nyalábjait lövellik ki az univerzumba, így absztrakt formákat alakítanak ki, amelyeken az intergalaktikus szelek tovább csiszolgatnak.

A táncoló szellemek a Földhöz képest nagyjából egymilliárd fényév távolságra tündökölnek a világűr egyik ősi zugában. A csillagászok az úgynevezett Univerzum Evolúciós Térkép (EMU) projekt keretében bukkantak rá a nem mindennapi jelenségre, amelyet végül sikerült lefényképezniük.

Az EMU projekthez az ausztrál ASKAP űrteleszkópot használták fel, ami hatalmas felbontású fotókat képes lőni az univerzumról, és még nagyítás mellett is kivehetőek róluk akár a legtávolabb húzódó égitestek is.

Nemcsak a táncoló, zöld szellemeket tudták azonosítani, hanem rejtélyes rádióemissziókat is észleltek, melyek erőteljes jelei galaxisokon át képesek voltak átnyargalni – arra egyelőre még nem tudtak magyarázatot adni, ez hogyan történhetett meg.

Fotó: Jayanne English/EMU/Dark Energy Survey

Mindenesetre az EMU egy rendkívül érdekes program, így az elkövetkező években még egészen biztosan hallhatunk róla, hiszen a csillagászok most az univerzum egy adott pontjára fókuszálva próbálják megfejteni a kozmosz misztikus szegletét.