Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nanorészecskékkel semlegesíthetőek a sejtek mélyén rejtőző szuperbaktériumok

Kutatóknak sikerült kidolgozniuk egy nanorészecskéken alapuló metódust, melynek segítségével elpusztíthatóak a halálos melioidózis-fertőzést előidéző szuperbaktériumok.

...svg content...Wikimedia Commons
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) hivatalos leírása szerint a főként trópusi éghajlati övben előforduló Burkholderia pseudomallei baktériumfaj felel a betegségért, ami gyakran halállal végződhet.

Melioidózist leggyakrabban szennyezett vízzel vagy talajjal kaphatnak el az emberek, de meglepő módon állatokon kívül még növényeket is képes megfertőzni az ominózus szuperbaktérium. Sajnos antibiotikumokkal nem mindig lehet őket eliminálni, ugyanis van egy speciális tulajdonságuk, melynek révén el tudnak bújni a makrofág fehérvérsejtek belsejében, ezáltal lényegében védve maradnak az immunrendszertől.

Az ACS Publications tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a Southamptoni Egyetem kutatói nyilvánosság elé tárták legújabb felfedezésüket, melynek segítségével végleg elpusztíhatóak ezek a veszélyes kórokozók.

Apró, polimerszómákból álló kapszulákat hoztak létre, amelyeket főként a nanotechnológián alapuló orvoslásban használnak, majd ezeket közvetlenül a véráramba juttatták, ahonnan parányi méretükből adódóan beszivárogtak a fehérvérsejtekbe, és semlegesítették a baktériumokat.

A polimerszómák egyébként ezerszer vékonyabbak, mint az emberi hajszálak, ami azt jelenti, hogy gond nélkül áthatolnak még a legkisebb réseken is, ezért nem meglepő, hogy a makrofág sejtek esetében sem okozott különösebb problémát számukra a szövetekbe való betörés.

Gyakorlati haszna akkor lehet az eljárásnak, ha sikerül antibiotikumokkal kombinálni az intravénásan adagolható nanorészecske-terápiát, ezáltal pillanatokon belül orvosolhatják a fatális végkimenetellel járó trópusi betegségek többségét.