Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Történelmi jelentőségű döntést hoztak Szlovéniában a szexuális erőszak jogi definíciójával kapcsolatban

A szlovén parlament elfogadta az ország büntető törvénykönyvének módosításait, amelyek elismerik, hogy a beleegyezés nélküli közösülés nemi erőszak.

...svg content...Fotó: Anete Lusina/Pexels
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

“Ez a nők történelmi jelentőségű győzelme Szlovéniában, és fontos lépés a kultúra, a hozzállás a viselkedés megváltoztatása felé vezető úton. A erőszaktúlélők évek óta tartó kampányai segítettek abban, hogy más nőknek ne kelljen átélniük azt, amit ők átéltel” – mondta el Nils Muižnieks, az Amnesty Internetional európai igazgatója a döntésre válaszul. 

Hihetetlen, hogy Szlovénia csupán a tizenharmadik ország Európában, amely elismeri azt az egyszerű tényt, hogy a beleegyezés nélküli közösülés nemi erőszak, bár a régióban pozitív tendencia figyehető meg, és egyre több ország változatja meg a szexuális erőszak jogi definícióit. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az új meghatározás az explicit “az igen az igen” beleegyezési modellen alapul, ami azt jelenti, hogy annak, hogy a bűncselekményt szexuális erőszakként ismerjék el, már nem feltétele a kényszerítés, a fizikai erő használata, az önvédelemre való képesség hiánya és a fenyegetés – magyarázta Muižnieks az Amnesty International összefoglalója szerint. 

Hozzátette, hogy még mindig sokat kell tenni a nemi erőszak és a káros nemi sztereotípiák mélyen leledző gyökereinek megváltozatásáért, de a szlovén parlament döntése okot ad az ünneplésre.

Az Isztambuli Egyeztményt Szlovénia 2015-ben ratifikálta, és ennek érdekében a szexuális erőszakot és minden más, nem konszenzuson alapuló, szexuális jellegű cselekményt bűncselekménynek kell tekinteni. Mostanáig a szlovén büntető törvénykönyv fizikai erőszakra, vagy erőszakkal való fenyegetésre vonatkozó bizonyítékok feltárását írta elő a cselekmény szexuális erőszakká minősítéséhez.

A változás szexuális erőszaktúlélők, civil szervezetek és az Amnesty International hosszú kampányának és küzdelmének eredménye.

Szlovénia előtt az Európai Gazdasági Térségben Belgiumban, Horvátországban, Cipruson, Dániában, Németországban, Görögországban, Izlandon, Írországban, Luxemburgban, Máltán, Svédországban és az Egyesült Királyságban változtatták meg a nemi erőszak jogi definícióját. Őket hamarosan Spanyolország és Hollandia követheti, ahol már megkezdődtek az egyeztetési, konzultációs folyamatok. 

A magyar parlament 2020 májusában utasította el az Isztambuli Egyezmény ratifikációját 115 igen, 35 nem és 3 tartózkodás mellett.