Speciális enzimmel hosszabbítható meg az emberek élettartama
A Koreai Tudományegyetem Technológiai Intézetének (KAIST) kutatói vadonatúj energiai útvonalakat fedeztek fel a sejtekben, melyekkel lelassíthatják az öregedési folyamatokat.
A Koreai Tudományegyetem Technológiai Intézetének (KAIST) kutatói vadonatúj energiai útvonalakat fedeztek fel a sejtekben, melyekkel lelassíthatják az öregedési folyamatokat.
Az emberi sejtekkel és fonálférgekkel végzett kísérleteikkel olyan idősödés elleni terápiás módszereket fejleszthetnek ki, amikkel meghosszabbítható a várható élettartam néhány különleges fehérje aktiválásával.
Az adenozin-monofoszfát által aktivált protein-kináz (AMPK) egy metabolizmusban kulcsszerepet játszó, kapcsolóként működő enzim. Szakértők a fehérjék csodafegyverének tartják, mivel széleskörű jótékony hatással rendelkezik, főként javíthatja a kardiovaszkuláris egészséget, ezzel növelheti az élettartamot.
Az AMPK-t a szervezet akkor termeli, amikor alacsony sejtenergia-szintek keletkeznek főleg edzés, illetve kalória-megtartóztatás, azaz fogyás esetén. Az enzimre irányuló tanulmányok és az állati modelleknél tapasztalt procedúrák során rájöttek, hogy potenciális öregedés elleni tulajdonságokkal bírhatnak ezek a molekulák.
A KAIST kutatásánál a tudósok a speciális útvonalakat a Caenorhabditis elegans apró fonálféregnél vizsgálták és kiderítették, hogy az AMPK mellett egy VRK-1 enzim tandemként működve szabályozza a celluláris energia felhasználását.
A VRK-1 aktivitásának felfokozásával az organizmusok szervezetében serkenteni tudták az AMPK kiválasztását, ezzel pedig megnövelték a férgek élethosszát. A laboratóriumi tesztekkel megerősítették a VRK-1 és AMPK mechanizmusok humán sejtekben való előfordulását, így könnyen lehet, hogy embereknél is alkalmazható lesz a jövőben ez a megoldás.
Még mindig csak a kutatások korai fázisában tartunk, a VRK-1 tevékenységének módosításával kapcsolatos effektusokat legközelebb rágcsálókon ellenőrizhetik. A VRK-1 és AMPK felszaporítása a fonálférgekkel ellentétben a bonyolultabb szerkezetű létformáknál szintén hatásos lehet, kérdés csupán az, milyen mértékben változtathatják meg a természetes folyamatokat.
Ne hagyd ki: